Česko - Tunisko 28:24Házenkářky na MS utahaly Tunisanky a udělaly první krok k postupu

Novi Sad

Důležitý krok k postupu do osmifinále mistrovství světa udělaly české házenkářky, když v úterý odpoledne v Novém Sadu porazily Tunisko. Po špatném začátku, kdy měly až čtyřgólovou ztrátu, se zásluhou výrazného zlepšení práce v obraně nakonec vše v dobré otočilo. Výhra 28:24 dává národnímu týmu dobré vyhlídky na postup.

Iveta Luzumová (vlevo) se snaží střelecky prosadit přes bránící Faten Jahíauiovou z Tuniska.

České ženy hodily za hlavu úvodní dvě prohry a zvládly klíčový duel. V rámci šestičlenné skupiny D se utkají ještě ve čtvrtek s outsiderem Austrálií a v pátek s Rumunskem, už by ale neměly přijít o minimálně čtvrtou příčku tabulky zajišťující postup.

Úvod se proti houževnatým vicemistryním Afriky zrovna nepovedl, ve 13. minutě byl stav 5:9, přičemž Raníková v brance si za celou dobu prakticky nesáhla na míč. Navíc Keclíková zahodila úvodní sedmičku a Tunisanky opravdu herně kousaly.

Naštěstí se povedlo docela brzy srovnat skóre, když se svojí střelecké role ujala střední spojka Luzumová. Ve 27. minutě šly reprezentantky poprvé do vedení (14:13), které už do konce utkání nepustily. Přitom celkově neproměnily čtyři sedmimetrové hody.

Protiútoky proměňovala Knedlíková

Klíč k úspěchu ale ležel v obraně, která postupně dokázala otupit útočné ostří soupeřek. Navíc se k parádnímu výkonu ve druhé půli zvedla gólmanka Raníková a její úspěšné zákroky nabízely brejky. Proměňovala je především Knedlíková.

Soupeřky, které o den dříve, dlouho vzdorovaly Maďarkám a nakonec jim podlehly jen rozdílem dvou branek, v závěru už přemáhala únava a české ženy toho uměly využít. Vedení 25:20 osm minut před koncem jim zajišťovalo klidnou koncovku.

„Na našich hráčkách byla zpočátku hodně vidět nervozita, dolehla na ně důležitost tohoto zápasu. Až někdy po čtvrthodině se jim podařilo plnit to, co jsme na Tunisanky připravili. Holky je dokázaly neustále napadat, v obraně i v útoku a tím je dostat pod fyzický tlak," líčil trenér Jan Bašný.

Za vítězství pizzu

„Když se ještě před půlí povedlo otočit skóre, byla druhá část utkání už v naší režii. Vzhledem ke čtyřem neproměněným sedmičkám se to relativně tahalo až do konce, ale zápas už byl prostě vyhraný. Celé družstvo udělalo hodně pro postup, dalším krokem musí být povinná výhra nad Austrálií," mínil kouč české reprezentace.

Po zápase se radost českých hráček mísila s vyčerpáním. „Musely jsme si to vyloženě ubojovat. Asi to nebyla pěkná házená, o to se výhra cení víc. Za odměnu si večer objednáme pizzu," plánovala už nejlepší střelkyně Iveta Luzumová. „Obrana sice pořád nebyla taková, jak bychom asi chtěly, ale i když se třeba nedařilo, každá z nás si hrábla, kam to šlo. Měly jsme nůž na krku a všem bylo jasné, že jestli chceme postoupit, tak musíme vyhrát," říkala Helena Štěrbová, jejíž branky pomáhaly při zisku tuniského skalpu.

Mistrovství světa házenkářek:
Skupina D (Novi Sad)
Česko - Tunisko 28:24 (15:14)
Nejvíce branek: Luzumová 8/1, Knedlíková a Štěrbová po 5, Keclíková a Chrenková po 3 – Šabbáhová 7, Túmiová 6, El Ghaová 4, Dhaúdiová 3. Rozhodčí: Ch. Bonaventurová, J. Bonaventurová (obě Fr.), vyloučení 1:7, sedmimetrové hody 5/1:2/1, 1300 diváků.
Německo - Rumunsko 26:23 (13:12),
Maďarsko - Austrálie 39:15 (19:11).