Míčové sporty

Phoenix má v NBA jistý divizní titul

31. března 2005 11:16 - NEW YORK

Po deseti letech získali basketbalisté Phoenixu znovu divizní titul v NBA. Prvenství jim zajistilo středeční vítězství nad Philadelphií 116:87, při němž oslavil druhý triple-double v kariéře Steve Nash. Skvělý rozehrávač měl dvanáct asistencí, stejný počet bodů a třináct doskoků. To vše stihl adept na cenu pro nejužitečnějšího hráče soutěže za pouhých 27 minut.

"Loni jsme vyhráli jen 29 zápasů a nikoho by nenapadlo, že letos budeme divizním šampionem nebo že postoupíme do play-off. Je to pro nás velký úspěch," radoval se Nash. Před rokem Phoenix skončil v základní části NBA předposlední ve své konferenci.

Philadelphia naopak bilancuje na hranici postupu do play-off a navíc přišla ve třetí čtvrtině o Chrise Webbera. Zkušený křídelní hráč musel odstoupit s poraněným levým ramenem, které si zřejmě vykloubil. Více se dozví až z vyšetření po návratu do Philadelphie.

Šlágr Západní konference se odehrál ve středu v San Antoniu, kde Spurs potvrdili roli mírného favorita a porazili jiného divizního lídra Seattle 89:76. Čtyřiatřicátým domácím vítězstvím tak San Antonio vyrovnalo klubový rekord. Francouz Tony Parker k úspěchu přispěl 28 body.

Na sedm zápasů prodloužili vítěznou sérii hráči Chicaga, kteří na půdě nováčka v Charlotte vyhráli 102:99. Výborný výkon znovu podali všichni náhradníci, kteří se v každém zápase v průměru postarají o 39 bodů a tvoří nejlepší lavičku v celé soutěži.

Obhájci titulu z Detroitu potěšili svého kouče Larryho Browna výhrou nad Sacramentem 99:82. Brown, jenž se zotavuje z operace kyčle, už by měl v příštím zápase znovu sedět na lavičce. Bez něj tým odehrál deset utkání a je druhý ve východní části NBA.

Nejvíc doskoků: Smith 9 - Murphy 14.
Nejvíc asistencí: Williams 10 - Davis 15.
Phoenix - Philadelphia 116:87
Nejvíc bodů: Marion 26 - Iverson 26.
Nejvíc doskoků: Nash 13 - Iverson 9.
Nejvíc asistencí: Nash 12 - Iverson 4.
Washington - Atlanta 102:99
Nejvíc bodů: Arenas 36 - Harrington 20.
Nejvíc doskoků: Thomas 8 - Gugliotta, Childress 7.
Nejvíc bodů: Parker 28 - Murray 17.
Nejvíc doskoků: Nesterovic 9 - Evans 12.
Nejvíc asistencí: Parker 5 - Ridnour 2.
Portland - Houston 84:100
Nejvíc bodů: Abdur-Rahim 21 - Ming 29.
Nejvíc doskoků: Przybilla 7 - McGrady 10.
Nejvíc asistencí: Stoudamire 6 - Wesley 7.
Charlotte - Chicago 99:102
Nejvíc bodů: Wallace 23 - Gordon 35.
Nejvíc doskoků: Brezec, Okafor 10 - Chandler 15.
Nejvíc asistencí: Knight 15 - Gordon, Pargo 5.

Memphis 70 39 31 55,7
9. Minnesota 71 37 34 52,1
10. LA Lakers 70 33 37 47,1
11. LA Clippers 72 32 40 44,4
12. Golden State 71 26 45 36,6
13. Portland 70 24 46 34,3
14. Utah 71 22 49 31,0
15. New Orleans 70 16 54 22,9
Pozn.: Ve sloupcích za názvy klubů jsou počty odehraných zápasů, vítězství, porážek a procentuální úspěšnost. Na prvním až třetím místě v konferencích jsou vedoucí celky jednotlivých divizí. Týmy označené "x" mají jistý postup do play-off, "y" znamená vítězství v divizi.