USK Praha - Kibirkštis Vilnius 93:62Basketbalistky USK smetly Vilnius a mají páté vítězství

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály i své páté utkání v Evropské lize a drží první příčku ve skupině C. Na své palubovce ve středu porazily nováčka soutěže Kibirkštis Vilnius 93:62. O jasné výhře rozhodly ve třetí čtvrtině šňůrou 16:0.

Zleva Kia Vaughnová z USKA Praha a Sofijja Aleksandraviciusová z celku Kibirkstis Vilnius.

"Podle konečného skóre to vypadá jako velmi jednoduchý zápas, ale Vilnius už dokázal dvakrát vyhrát a je to velmi nebezpečný soupeř, před kterým jsme měly respekt," řekla trenérka USK Natália Hejková. "Potěšilo mě, že jsme hrály v útoku opravdu hezký basketbal, který se musel fanouškům líbit," dodala.

Pražanky znovu předváděly velmi dobrou obranu, kterou se pyšní celou sezónu. Litevky si však dokázaly pomoci střelbou z dálky a držely s domácími krok. České mistryně měly zásluhou Američanky Kii Vaughnové převahu pod košem, zvláště když se brzy dostala do problémů s fauly klíčová pivotka hostů Lina Pikčiuteová.

Ve druhé čtvrtině se hezkými kombinačními akcemi přeci jen povedlo hráčkám USK mírně odskočit, klíčová pasáž však přišla až ve třetí části. Za stavu 49:41 vypadly hráčky Vilniusu zcela z role, dělaly mnoho chyb a vůbec se nedokázaly prosadit přes obranu USK. Navíc se rozstřílela Eva Vítečková, která dala za čtyři a půl minuty čtyři trojky a měla hlavní zásluhu na rozhodující šňůře 16:0, která definitivně zlomila odpor soupeřek.

Třicetibodové vedení dalo USK šanci vyzkoušet si různé herní situace. Na palubovku se dostaly i hráčky z lavičky, přesto domácí basketbalistky nadále kralovaly a náskok ještě mírně navýšily. "Já jim věřila, protože už proti Valosunu Brno zahrály holky z lavičky dobře. Pro nás je to důležité, když je teď kromě Jany Veselé zraněná i Míša Zrůstová," připomněla Hejková.

Kromě Vítečkové, která k výhře přispěla 21 body, patřila ke klíčovým oporám Vaughnová s 18 body a 15 doskoky. Roli tvůrce hry potvrdila rozehrávačka Laia Palauová 10 asistencemi. "Teď se nám daří, ale sílu kolektivu ukáže až první porážka, která určitě přijde. Bylo by hezké, kdyby se to povedlo udržet až do Vánoc, ale za týden nás čeká těžké utkání se Salamancou, kde budou křičet na Laiu Palauovou," dodala Hejková.

Evropská liga basketbalistek- 6. kolo:
Skupina C:
ZVVZ USK Praha - Kibirkštis Vilnius 93:62 (23:21, 43:34, 73:45)
Nejvíce bodů: Vítečková 21, Vaughnová 18, Dubljevičová a Burgrová po 14 - Aleksanravičiusová 15, Krasninová 12, Kvederavičiuteová 9. Fauly: 16:19. Trestné hody: 21/15 - 21/16. Trojky: 6:4.