Česká republika - Austrálie 34:10Házenkářky mají postup v kapse, Australankám nadělily debakl

Novi Sad

Poslední důležitý krok k postupu vyšel perfektně, české házenkářky nebudou chybět v osmifinále mistrovství světa v Srbsku. Jistotu získaly po výrazné výhře nad Australankami, kterým nedaly sebemenší šanci myslet na úspěch.

Iveta Luzumová (vlevo) se snaží střelecky prosadit přes bránící Faten Jahíauiovou z Tuniska.

V pátek večer proti Rumunkám budou reprezentantky bojovat ještě o konečné třetí místo ve skupině, které by mohlo přinést relativně přijatelnější soupeřky pro zápas vyřazovací části.

České hráčky zvládly roli jasných favoritek proti házenkářsky neškodné Austrálii, i když měla volno gólmanka Raníková, kterou trochu zlobí koleno a odpočívaly také dvě nejlepší střelkyně družstva z předchozích utkání Luzumovou s Knedlíkovou.

Reprezentantky od začátku neponechaly nic náhodě, vyrukovaly na Austrálii s precizní obranou, za níž chytala spolehlivě Satrapová. Poprvé inkasovala až v 9. minutě, to už ale Česko vedlo 5:0. Herní převaha národního týmu byla patrná, přestože zahazoval dost šancí, ještě během první půle si vypracoval dvouciferný náskok.

Bez jediného vyloučení

Z křídla se perfektně prosazovala náhradnice Crhová, jasně navrch měly i české spojky, takže vedení v pohodě rostlo a rostlo. Česku v zápase vyšlo celkem sedm gólových brejků, celých šedesát minut odehrálo bez jediného vyloučení a v závěru ještě viditelně šetřilo síly.

Konečný výsledek ukazuje rozdíl minimálně dvou tříd mezi oběma celky. Vítězství o stejný počet 24 gólů si nad Austrálií připsaly rovněž Maďarky, ale jen deset inkasovaných gólů, tím Česko předčilo všechny ostatní konkurenty ve skupině D.

Teď už můžeme jen překvapit, říká Bašný

„Výhra nad Australankami byla povinná, ale jsem rád za způsob, jak jsme k ní došli. Příležitost dostaly i holky z lavičky a chtěly se ukázat. Postupem ze skupiny je splněný základní cíl, teď už mohou hráčky jen zkusit překvapit. První možnost bude hned v pátek večer proti Rumunkám," tvrdil po utkání spokojený trenér Jan Bašný.

"Od začátku se nám dařilo prodat vyšší herní kvalitu a nestálo to utkání ani tolik sil. Chtěly jsme se dobře naladit pro těžší utkání, která teď na šampionátu přijdou," říkala Michaela Hrbková a pochvalovala si, jak pozitivně se na náladě podepsala společná večeře týmu s ochutnávkami typicky srbské kuchyně.

Mistrovství světa házenkářek, skupina D v Novém Sadu
Česko – Austrálie 34:10 (15:4)
Nejvíce branek: Crhová 8, Kutlvašrová a Hrbková po 5, Růčková a Černá po 3, Chrenková 3/1 – Boydová 3, Brunsbergová, Smiljaničová a van Busselová po 2, sedmimetrové hody 2/2:1/0, vyloučení 0:1, 650 diváků.
Sestava a branky ČR: Satrapová - Keclíková, Chrenková 3/1, Poznarová 2, Salčáková 2, Růčková 3, Kutlvašrová 5/1, Černá 3, Hrbková 5, Luzumová 1, Štěrbová 1, Crhová 8, Selucká 1.
Německo - Tunisko 26:20 (10:11)
Rumunsko- Maďarsko 21:17 (8:10)