Česko - Rumunsko 23:29Házenkářky hrozbu debaklu odvrátily, recept na Rumunky ale neměly

Novi Sad

Poslední utkání v základní skupině mistrovství světa v Srbsku se českým házenkářkám nepovedlo. V některých fázích to vypadalo až na ostudnou porážku, nakonec podlehly Rumunsku rozdílem šesti branek 23:29.

Česká házenkářka Iveta Luzumová na zemi v duelu světového šampionátu proti Rumunsku.

Česky přesto postoupily s bilancí dvou výher a tří porážek ze čtvrtého místa v tabulce a v osmifinále svěřenkyně trenéra Jana Bašného v pondělí potkají dosud neporažené Norsko, které v pátek zdolalo Polsko 23:18.

Perfektní byl z české strany začátek, který přinesl vedení 3:1, jenže Rumunsko odpovědělo šňůrou pěti branek a od té chvíle jasně udávalo rytmus utkání. Těžilo z rychlých brejků, kterých za celou dobu proměnilo jedenáct.

Naopak české družstvo se celou první půli trápilo v koncovce, a když pak dlouhé úseky nebylo schopné vstřelit vůbec gól, ve 36. minutě to za stavu 7:19 vypadalo na šílený český debakl.

Naštěstí po oddechovém čase se srovnala obrana a Rumunky možná i trochu polevily. Reakcí byla pětigólová šňůra reprezentantek, v brance se chytila střídající Satrapová a najednou se hrozivé manko začalo tenčit.

Povedlo se až snížení na 16:20 čtvrt hodiny před koncem, jenže pak taktovku utkání vzaly zpět do rukou probuzené Rumunky. Už si potom v klidu směřovaly duel k vítězné tečce.

„Bohužel se hraje na góly a my je nedávali ani z vyložených šancí. Ženská házená přináší i takové chvíle, v nichž je možné se dostat zpět do zápasu, i když prohráváte třeba o dvanáct branek. Během sedmi minut jsme se dostali na dostřel čtyř gólů, ale pak to bylo zase o osm," uvažoval trenér Jan Bašný.

„Rumunský náskok rychle narostl na strašně moc gólů a to se špatně dohánělo proti tak silnému celku. Ale jsem ráda, že jsme to nezabalily a soupeřky musely poslat zpátky na hřiště základní sestavu. Teď nás čeká zápas o bytí a nebytí," připomněla kapitánka Petra Vítková.