Rubriky:

Míčové sporty

Jícha dává za tým ruku do ohně. Házenkáři nechtějí jet na mistrovství Evropy jen kvůli třem zápasům

10. ledna 2014 17:36 - Praha

Nechtějí odehrát v Dánsku pouze tři zápasy základní skupiny, jako se jim to stalo na minulém mistrovství Evropy. Čeští házenkáři nově pod kapitánstvím Filipa Jíchy vyrážejí v sobotu ráno letecky přes Frankfurt do Herningu, kde na ně v boji o tři postupová místa v základní části šampionátu čekají od neděle Rakušané, Makedonci a domácí Dánové.

 

Michal Krumphanzl, ČTK

V konečném výběru 16 hráčů schází nejen brankář Martin Galia, jenž musel na operaci s kotníkem, ale i dvě hvězdy domácí soutěže. Lovosické křídlo Jiří Motl a spojka Martin Stržínek z Hranic se po dlouhé zdravotní pauze nestihli dát úplně do kupy. „Přece jen je na nich znát nerozehranost, zůstali v pozici náhradníků," vysvětluje trenér Vladimír Haber.

„Rozhodnutí to nebylo jednoduché, protože se oba dva velkou měrou podíleli na našem postupu na Euro, ale určující byla jejich herní a tréninková absence. Dali jsme prostor hráčům, kteří měli natrénováno a mají formu," tvrdí Haber.

Nakonec se na ME objeví jen dva hráči z české extraligy: karvinský Marek Vančo a plzeňský pivot Jakub Šindelář, naopak hned polovinu týmu tvoří házenkáři z německých klubů. Jeden z nich - Petr Štochl - je v 37 letech nejstarším českým hráčem. O dva roky mladší šéf obrany Dan Kubeš se chystá na svůj šestý velký turnaj. Benjamínkem je naopak devatenáctiletý talent Michal Kasal.

„Nakonec jede na šampionát sestava, která solidně odehrála Novoroční turnaj v Maďarsku a obsadila tam druhé místo," říká Haber, jenž je podepsán pod nejlepším výsledkem na ME v české historii, kterým bylo 6. místo z roku 1996. „Kdyby se něco takového povedlo zopakovat, šlo by o úžasný úspěch. Daleko větší než tehdy, protože špička je daleko širší. Chci ale zůstat realistou. Zatím máme základní cíl postoupit ze skupiny. Když se povede, můžeme se bavit o dalším," naznačuje kouč.

„Věřím, že jsme připraveni dobře. Odhad sportovní formy je nesmírně záludný, ale snad bych se nespálil, kdybych dal za ten mančaft ruku do ohně. Musíme dřít, bojovat. Dány vidím jako jasné mistry Evropy, ale za sebe jsem přesvědčen, že Rakousko i Makedonii dokážeme porazit, ale taky vím, že když to nedokážeme, omlátí mně média tahle moje slova o hlavu," vyznal se kapitán Filip Jícha.

Nominace českých házenkářů na ME:
Brankáři:
Petr Štochl (Füchse Berlín/Něm.)
Tomáš Mrkva (Hamm/Něm.)
Hráči do pole:
Jakub Hrstka (Prešov/SR)
Marek Vančo (Karviná)
Miroslav Jurka, Jan Stehlík (oba St. Raphael/Fr.)
Jan Sobol (Pulavy/Pol.)
Alois Mráz (Hütenberg/Něm.)
Jakub Šindelář (Plzeň)
Daniel Kubeš (Melsungen/Něm.)
Filip Jícha (Kiel/Něm.)
Pavel Horák (Füchse Berlín/Něm.)
Michal Kasal (Barcelona/Šp.)
Roman Bečvář (Rostock/Něm.)
Tomáš Sklenák (Eisenach/Něm.)
Tomáš Babák (St. Gallen/Švýc.).
Martin Kézr, Právo

Zrušit