IMOS Brno - Šoproň 71:69Basketbalistky Brna porazily po více než osmi letech Šoproň, USK už má jistý postup do play off

Basketbalistky IMOSu Brno porazily v 8. kole Evropské ligy Šoproň po dramatické koncovce 71:69 a připsaly si ve skupině B třetí výhru, která jim uchovala naději na postup do play off. České vicemistryně ukončily sérii čtyř proher ve vzájemných duelech a po více než osmi letech získaly opět skalp tohoto maďarského týmu. Basketbalistky ZVVZ USK Praha porazily ve skupině C Novi Záhřeb na jeho hřišti 87:49 a se šesti výhrami už mají jistý postup do osmifinále.

Alena Hanušová (vpravo) z Brna se snaží uniknout Katarině Tetemondové ze Šoproně.

Základ k vítězství položily Brňanky hned v úvodní čtvrtině, ve které získaly po přesnější střelbě osmibodový náskok. Dříve se vzpamatovaly z oboustranně nervózního úvodu, těžily z přesnější hry v obraně a jistější koncovky.

"Po celé utkání jsme byli lepším týmem. Měli jsme při absenci nemocných Carterové-Hamiltonové a Mainclové užší kádr. Snažili jsme se střídat i za cenu toho, že některé herní úseky jsme měli slabší. Za bojovnost si hráčky třetí vítězství v Evropské lize zasloužily," uvedl brněnský kouč Jan Bobrovský. Spokojen nebyl jen s útočným doskakováním svých svěřenkyň.

Šoproň střelecky držely pouze Američanky Hawkinsová s rozehrávačkou Fegyvernekyovou, které v součtu zaznamenaly bez jednoho koše všechny body maďarského týmu v prvním poločase. Naopak Brňanky byly mnohem přesnější při trestných hodech a v podkošovém území, kde se prosazovaly pivotky Hanušová s Jurčenkovou. Při střelbě ze střední vzdálenosti je doplňovaly Jalčová a Pecková.

Po změně stran Maďarky zlepšily obranu, zlepšily pohyb a po chybách soupeřek získávaly míče. Do své hry přidaly i přímočaré útoky. Postupně ukrajovaly z náskoku Brna a pět minut před koncem otočily na chvíli výsledek (60:59).

"Hrály jsme dobře v defenzivě, i když nám většinu košů daly jen dvě hráčky. Na rozdíl od prvního vzájemného zápasu, který jsme prohrály v závěru, jsme si tentokrát poslední minuty pohlídaly. Dnešní vítězství rozhodla naše velká vůle po úspěchu. Pokud bychom tento zápas nevyhrály, tak už bychom šanci na postup ztratily," poznamenala pivotka Hanušová.

Ve vypjatém závěru zajistila domácím basketbalistkám klid necelé dvě minuty před koncem tříbodová střela Jalčové. Po ní náskok vzrostl na pětibodový rozdíl a navzdory tlaku soupeřek už těsné vítězství udržely. V poslední vteřině zápasu ještě stačila nejlepší střelkyně Šoproně Hawkinsová třemi body pouze korigovat prohru.

Hawkinsová zaznamenala 29 bodů, nejlepší střelkyní Brna byla Jurčenková s 16 body. "Vítězství nám zachovalo naději na postup, ale zatím nic neřeší. Už totiž budeme hrát čtyřikrát venku a pouze jednou doma," připomněl brněnský trenér.

Pražský USK pošesté vítězně

Hráčky ZVVZ USK Praha zaznamenaly v Evropské lize už šestou výhru v sezóně, když na hřišti Nového Záhřebu vyhrály jednoznačně 87:49. Mají tak předčasně jistotu postupu do osmifinále. V závěrečných pěti zápasech budou hrát už jen o co nejlepší výchozí pozici. Díky zaváhání Galatasaraye se navíc dostaly do čela skupiny C.

České mistryně o výhře rozhodly už v první čtvrtině, ve které dovolily domácím pouhých sedm bodů a ujaly se čtrnáctibodového vedení. To už pak jen navyšovaly.

Mezi 13. a 23. minutou dokonce nedovolily soupeřkám ani bod a jasně směřovaly za šestou výhrou ve skupině. Jelena Dubljevičová se na tom podílela 22 body a 10 doskoky, o dva body méně přidala Eva Vítečková.

Utkání 8. kola skupiny B Evropské ligy basketbalistek:
IMOS Brno - UE Šoproň 71:69 (22:14, 40:31, 55:49)
Nejvíce bodů: Jurčenková 16, Hanušová a Keyová po 15, Pecková 11, Jalčová 10 - Hawkinsová 29, Fegyvernekyová 18, Ciglarová 7. Rozhodčí: Jovovič (Chorv.), Kounelles (Kypr), Karakatsunis (Řec.). Trestné hody: 31/29 - 24/13. Fauly: 18:22. Trojky: 4:4. Diváci: 850.
Utkání 8. kola skupiny C Evropské ligy basketbalistek:
Novi Záhřeb - ZVVZ USK Praha 49:87 (7:21, 22:41, 37:63)
Nejvíce bodů: Ivezičová 13, Kompletová 9, Semrenová 8 - Dubljevičová 22, Vítečková 20, Bjelicaová 11, Elhotová a Vaughnová po 9. Fauly: 18:11. Trestné hody: 13/10 - 14/11. Trojky: 3:4.
Kibirkstis Vilnius - Polkowice 39:54
Salamanca - Galatasaray Istanbul 68:48