USK - Orenburg 55:57Oslabené basketbalistky USK smolně prohrály s Orenburgem

Jekatěrinburg

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve svém druhém utkání na závěrečném turnaji Euroligy prohrály s Naděždou Orenburg 55:57, když výrazně oslabené o tři klíčové hráčky nezvládly koncovku. Přišly tak o šanci zajistit si už dnes postup do semifinále. O účast mezi elitní čtveřicí musí bojovat v posledním zápase ve skupině B s domácím Jekatěrinburgem, případně doufat, že Orenburg prohraje ve středu s Bourges, ne však o více než sedm bodů.

České mistryně musely řešit velkou nepříjemnost, neboť zdravotně indisponovaná nejlepší střelkyně týmu Jelena Dubljevičová zůstala jen na lavičce. Hned po minutě si navíc poranila lýtko další klíčová hráčka Eva Vítečková. I tak Pražanky předvedly jeden z nejlepších nástupů do zápasu v této euroligové sezóně a rychle získaly devítibodové vedení.

Chytla se Milka Bjelicová, která nastoupila poprvé v základní sestavě, na dobrý pondělní výkon navázala i Kia Vaughnová a od začátku se dařilo české reprezentantce Kateřině Elhotové, autorce 16 bodů.

Orenburg se však vrátil do zápasu zásluhou bývalé hráčky USK Eliny Babkinové a také přísným rozhodčím. Sudí v závěru první čtvrtiny odpískali USK dva fauly, které podle opakovaných záběrů zřejmě nebyly.

Ve druhé čtvrtině Pražanky výrazně zlepšily obranu a dovolily soupeři za pět minut jediný koš. Navíc v útoku na sebe brala zodpovědnost Elhotová a výsledkem byla šňůra 9:0.

Ve druhé půli byla hra často rozháraná, což vyhovovalo spíše Orenburgu, který se neustále držel na dostřel. Vždy když se nadechoval k vyrovnání, si však hráčky USK pomohly důležitou trojkou, z nichž dvě dala Elhotová. Celkem dala čtyři tříbodové koše.

Orenburg držela španělská rozehrávačka Anna Cruzová. Pět minut před koncem navíc sudí odpískal další sporný pátý faul klíčové rozehrávačce USK Laie Palauové a Pražanky musely dohrávat bez tří největších hvězd. Toho ruský celek využil k obratu a v závěru už výhru nepustil.

„Štěstí se k nám otočilo zády. Ze zdravotních důvodů nám vypadla Dubljevičová a hned v první čtvrtině s nataženým lýtkovým svalem i Vítečková. Brzy jsme se dostaly do potíží s fauly. Projevilo se, že Orenburg hrál v podstatě v domácím prostředí, sudí tomu trochu podlehli a pískali zvláštně. Třeba Palauovou si na pátou osobní chybu vyloženě vybrali," litovala trenérka Natália Hejková.

„Za takové situace to pro nás bylo skutečně obtížné. Navíc v koncovce utkání byly situace, které jsme potřebovaly uhrát lépe a nemusely jsme o výhru přijít. Maličkosti rozhodly, třeba i to, že jsme v závěru nechaly čtyřikrát za sebou soupeřky v útoku doskočit," hodnotila trenérka.

Finálový turnaj Euroligy v Jekatěrinburgu:
Skupina A:
Kayserispor - Spartak MO 48:55
17:30 Galatasaray Istanbul - Fenerbahce Istanbul.
Tabulka:
1.Spartak MO211116:1163
2.Galatasaray11068:612
3.Fenerbahce11064:582
4.Kayserispor202106:1192
Skupina B:
ZVVZ USK Praha - Orenburg 55:57 (18:17, 35:29, 46:41)
Nejvíce bodů: Elhotová 16, Bjelicová 13, Vaughnová 8, Robinsonová 6 - Cruzová 14, Bonnerová 13, Johnsonová 11. Fauly: 22:12. Trestné hody: 11/8 - 13/11. Trojky: 7:2.
15:00 Bourges - Jekatěrinburg.