Galatasaray udolal neporažené Fenerbahce a slaví titul v Eurolize

Jekatěrinburg

Basketbalistky Galatasaraye Istanbul překvapivě ovládly Evropskou ligu. Po nečekaném semifinálovém vítězství nad obhájkyněmi titulu z Jekatěrinburgu dnes vyhrály ve finále 69:58 nad dosud neporaženým městským rivalem Fenerbahce, pro kterého to byla první porážka po sérii 18 euroligových výher v řadě. Galatasaray získal premiérový titul, triumf dosud neslavil ani žádný jiný turecký klub. Na Fenerbahce zbyla stejně jako loni druhá příčka.

Galatasaray přitom neprožíval nejvydařenější sezonu, když v základní skupině prohrál čtyři zápasy včetně obou duelů s USK Praha. Na finálovém turnaji v Jekatěrinburgu pak prohrál i ve čtvrtfinálové skupině právě s Fenerbahce 66:68 a postup vybojoval zásluhou těsné výhry 58:56 nad Kayserisporem. Závěrečná dvě utkání mu však vyšla naprosto ideálně.

V semifinále předvedl Galatasaray proti domácímu Jekatěrinburgu skvělý vstup do zápasu a už ve druhé čtvrtině vedl o 25 bodů. Nakonec favorita udolal 77:70 hlavně zásluhou 29 bodů včetně sedmi trojek v podání nejlepší basketbalistky Evropy za rok 2011 Alby Torrensové.

Ve finále pak oplatil Fenerbahce porážku a znovu díky skvělému vstupu do zápasu, když první čtvrtinu hráčky Galatasaraye vyhrály 26:7. Starala se o to zejména nejlepší hráčka Evropy za minulý rok Sancho Lyttleová, která v první čtvrtině zaznamenala deset bodů.

Basketbalistky Fenerbahce se sice snažily a v poslední čtvrtině dokonce stáhly ztrátu na rozdíl pouhých dvou bodů, ale Galatasaray už si výhru vzít nenechal. Nejlepší střelkyně Lyttleová zakončila finálový zápas s 19 body a 12 doskoky.

Závěrečný turnaj Evropské ligy basketbalistek v Jekatěrinburgu (Rusko):
Finále:
Galatasaray - Fenerbahce 69:58 (26:7, 42:29, 53:44)
Nejvíce bodů: Lyttleová 19, Boneová 10, Zellousová, Albenová a Torrensová po 9 - Pondexterová 18, McCoughtryová 12, Bibrzycká 10. Fauly: 20:14. Trestné hody: 14/11 - 9/8. Trojky: 4:6.