Rubriky:

Míčové sporty

Majitel Clippers má za rasismus od NBA doživotní zákaz a pokutu

29. dubna 2014 20:34 - New York

Majitel basketbalového klubu Los Angeles Clippers Donald Sterling dostal kvůli rasistickým výrokům doživotní zákaz působení v NBA a pokutu 2,5 miliónu dolarů. Komisionář zámořské soutěže Adam Silver zároveň uvedl, že se bude snažit osmdesátiletého miliardáře přimět k tomu, aby klub prodal. Jeho slova označil za hluboce urážlivá a škodlivá.

 

Lucy Nicholson, Reuters

Vedení NBA se rozhodlo Sterlinga potrestat kvůli zvukové nahrávce jeho rozhovoru Sterlinga s mladou přítelkyní, které vyčítá, že dává na odiv své kontakty s lidmi tmavé pleti. Vytýkal ji například, že si modelka mexického původu dala na sociální síť Instagram svou fotografii s legendou NBA Magicem Johnsonem.

Sterling nesmí v rámci trestu chodit na zápasy NBA, má zakázáno navštěvovat i tréninky, kanceláře a veškerá zařízení svého klubu. Nesmí se podílet rovněž na žádný obchodních ani personálních rozhodnutích.

"Jednotně odsuzujeme názory pana Sterlinga. V NBA prostě nemají místo," uvedl Silver. Dodal, že pokuta bude rozdělena organizacím, které bojují proti diskriminaci.

Sterlingovy výroky vyvolaly velké pobouření nejen v NBA, kde pro nim tichými protesty vystoupili hráči Clippers i šampióni z Miami, ale odsoudil je i prezident Barack Obama.

Sterling, jenž zbohatl na podnikání v realitách, má klub nejdéle ze všech současných vlastníků v NBA. Clippers koupil v roce 1981 za 12,5 miliónu dolarů, letos ho magazín Forbes ocenil na 575 miliónů dolarů. V reakci na aféru už se od kalifornského klubu začali podle médií odvracet někteří sponzoři.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty