Česko - Norsko 3:0Volejbalisté porazili Nory, další výsledek jim do noty nehrál

Volejbalisté udělali další krok k postupu na mistrovství Evropy. Po čtvrteční prohře s Ukrajinou v Madridu porazili Norsko 3:0 po setech 26:24, 25:12, 25:22 a s třinácti body jsou v čele skupiny D. V sobotu se o přímý postup na šampionát utkají s domácím Španělskem, k udržení prvního místa jim stačí uhrát dva sety. K postupu jim mohli už v pátek pomoci Ukrajinci, kdyby vyhráli 3:0 či 3:1 nad Španěly, ale nestalo se tak.

Smeč českého volejbalisty Petra Michálka (vzadu) na archivním snímku ze zápasu s Nory na domácí půdě v Jablonci na se snaží zablokovat Mathias Loftesnes (vlevo) a Andreas Takvam.

Zápas s Norskem nebyl pro svěřence trenéra Zdeňka Šmejkala jednoduchý, ve vyrovnaném prvním setu zvládli až dramatickou koncovku. Druhému setu sice kralovali, ale celý třetí set prohrávali. Ztráceli ještě 18:20, ale pak se dostali sérií čtyř míčů do vedení, o které už nepřišli. Zápas vyhráli za hodinu a čtvrt.

"Nebylo to lehké utkání, Norové zde podávají opět dobré výkony. My jsme věděli, že musíme vyhrát ve třech setech. Ve střední části třetího setu jsme částečně vypadli z koncentrace, ale bojovností a díky střídajícím hráčům jsme set otočili a dotáhli utkání k potřebnému třísetovému vítězství," řekl trenér Šmejkal.

"Po prohře s Ukrajinou bylo důležité opět chytnout výherní rytmus před utkáním se Španělskem. Jsem rád, že se na hřiště dostali ještě nehrající hráči. I přesto jsme utkání zvládli vyhrát 3:0," řekl kapitán Aleš Holubec.

První turnaj Češi minulý týden v Jablonci nad Nisou ovládli po výhrách bez ztráty sety nad Norskem i Španělskem a 3:1 nad Ukrajinou.

Vítěz skupiny D postoupí přímo na šampionát, který se uskuteční příští rok v Bulharsku a Itálii. Druhý celek konečné tabulky bude hrát baráž. Samostatný český tým na ME chyběl jen v roce 2007 v Rusku, kde shodou okolností triumfovali právě Španělé.