Rubriky:

Míčové sporty

Basketbalistky chtějí najít v Plzni finálovou stopu dospělých, teď se jen pomstít Španělkám

5. července 2014 07:00 - PLZEŇ

Když se hraje světový šampionát basketbalistek v Česku, tak cesta do bojů o medaili vede vždy přes favorizované Australanky a je jedno, jestli to byly před čtyřmi lety v Karlových Varech dospělé reprezentantky nebo v pátek večer v Plzni mladé hráčky do sedmnácti let. Jejich starší kolegyně to v roce 2010 dotáhly až do finále a k napodobení mladý tým plný talentů potřebuje v sobotu od 18 hodin porazit Španělky.

 

cbf.cz

„Ještě před čtvrtfinále nás ta podobnost s ženskou reprezentací taky napadla, právě tím, že jsme šly na Australanky. Po jejich skalpu doufáme, že dokážeme finálovou cestu dospělých zopakovat," tvrdila Michaela Gaislerová.

Basketbalistky svým vystupováním ve skupině i báječným obratem v posledním čtvrtfinále osmifinálové bitvy s Italkami dokonale pobláznily Klatovy, stejně báječnou atmosféru ale zažily i po přestěhování do Plzně. „U rodičů a nejvěrnějších fanoušků bylo jasné, že pojedou s námi," líčila Karolína Malečková.

„Hodně lidí, co znám, se navíc rozhodlo, že když jsme postoupily, tak nás přijede  podpořit. Hrát znovu před plnou halou, kde vás lidi nenechají padnout, to bylo super," vyprávěla Gaislerová a doufala, že stejnou atmosféru pozná dnes proti Španělkám.

Dnešní souboj bude reprízou loňského finále ME do 16 let, které mladé Češky těsně prohrály. "O to větší chuť máme se pomstít," říká kapitánka Malečková. Semifinálové soupeřky mladých českých hráček ještě na turnaji nepoznaly porážku, ale tím se mohly před soubojem s domácí reprezentací pyšnit i Australanky.

Pro skalp jednoho z vážných adeptů na medaili byla klíčová jedenáctibodová šňůra, po níž byl čtvrthodiny před koncem stav 44:31 a náskok už domácí tým nepustil. Ještě předtím ale mladé reprezentantky zvládly krizovou situaci, kdy se do problémů s fauly dostala elitní pivotka Julia Reisingerová.

O osudu duelu rozhodly trojky

Nakonec při hodně tvrdém způsobu bránění dala Reisingerová ve čtvrtfinále jen dva body, což je hluboko pod jejím průměr dvaceti bodů na zápas. „Pro ni to bylo velmi těžké. Pod košem jí až ztrojovaly. Julča pak ale odvedla spoustu práce na doskoku a vyhazovala míče na nás k perimetru, načež zdálky to tam napadalo," oceňovala spoluhráčku autorka pěti trojek Petra Holešínská.

Když Australanky zkusily přejít na zónovou obranu, domácí basketbalistky jí dokázaly rozstřílet právě z dlouhé vzdálenosti, celkem nasázely do koše soupeřek devět trojek.  „Bylo to důležité, že nám tam trojky rychle napadaly. Australanky pak pochopily, že to takhle nepůjde, ale to už jsme měli slušný náskok a neuštvaly nás ani osobkou," tvrdila Holešínská.

„Zase v kritické chvíli platilo, že holky si řeknou, že se kousnou a soupeřky sežerou a zápas dokáží strhnout na svou stranu," ulevilo se trenérovi Richardu Fouskovi. „Když jsme v problémech a já vidím na holkách, že jsou v tom správném rytmu, v jakém mají být, tak nemám obavy," dodal kouč.

Pověstná buldočí vůle dovedla tým až do závěrečných zápasů o světové medaile. „Zní to neuvěřitelně, neskutečně a nepopsatelně," soukala ze sebe rozehrávačka Malečková, se kterou krátce po zápase hodně cloumaly emoce, když popisovala, co pro ní znamená být semifinalistkou MS. „Já tomu pořád ještě nevěřím," přidala se k ní Holešínská.

„Všichni máme nesmírnou radost, ale já věřil, že i na tohle holky mohou mít. Ještě máme před sebou dva těžké zápasy a výhra alespoň v jednom z nich nám na krk pověsí medaili, ale už to, že jsme mezi elitní čtyřkou šampionátu, je určitě báječná odměna holkám za tu dřinu," vykládal kouč.

kez, Právo

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty