Česko - Maďarsko 61:67Marný boj o bronz. Mladým basketbalistkám nepomohl ani skvělý vstup do duelu s Maďarkami

Plzeň

Končily šampionát bez medaile hodně smutné a některé dokonce v slzách, ale zklamané být české basketbalistky nemusí. Na domácím mistrovství světa do 17 let uhrály historicky nejlepší umístění v podobě 4. příčky a nechaly na plzeňské palubovce i v zápase o bronz všechny síly, které ještě v sobě našly.

Trenér českých basketbalistek do sedmnácti let Fousek udílí svým svěřenkyním pokyny.

Souboj o konečné třetí místo začal český tým skutečně parádně. S přispěním čtyř trojek vedl už v 7. minutě 18:9, vycházel mu rychlý přechod do útoku a skóre hezky rostlo. Krátce po začátku druhé čtvrtiny byl stav 30:15 a všechno vypadalo růžově, jenže se přestalo dařit v koncovce a hlavně přišly chyby v obranné činnosti.

Maďarky měl navrch v doskoku a udělaly sotva polovinu faulů než české hráčky, čímž se jim povedlo rychle snížit a už během třetí čtvrtiny dokonce jít do vedení. Zatímco pivotky soupeře řádily pod košem, naše se dostaly do potíží. Reisingerová působila velmi unaveně a Šípová se brzy dostala pod hrozbu vyfaulování.

Pro vývoj utkání bylo také důležité, že Maďarky vyrukovaly se zónovou obranou, takže domácí se nedařilo dostávat míč pod koš a už nevycházela ani střelba zdálky, byť se o ni mladé Češky hodně snažily a ze sedmi pokusů se v poslední čtvrtině už neujal žádný.

I čtvrté místo je úspěchem

Mladé reprezentantky měly velkou touhu vrátit Maďarsku přesně týden starou porážku z klatovské skupiny, jenže už na to nebylo dost energie. Šest minut před koncem byl stav 52:59 a marná pak byla česká snaha ještě o nějakou korekci skóre.

Maďarky byly neomylné při střelbě trestných hodů a mohly si po závěrečném hvizdu prožít medailovou radost. Prvotní český smutek byl velký, ale při objektivním pohledu na věc je pro stříbrný tým z loňského ME do 16 let i čtvrté místo na MS sedmnáctiletých úspěchem.

I třetí MS sedmnáctek vyhrály Američanky, které ve finále těsně zdolaly Španělky 77:75.

MS basketbalistek do 17 let v Plzni:
Finále:
USA - Španělsko 77:75 (17:16, 36:31, 58:56)
Nejvíce bodů: Coxová 20, Durrová 17, Ogunbowaleová 15 - Salvadoresová 40, Cazorlaová 14, Juniová 13.
O 3. místo:
Česko – Maďarsko 61:67
Nejvíce bodů: Holešínská 16, Šípová 13, Reisingerová a Matušková po 7 – Kissová 21, Nagyová 19, Dubeiová 9, Horváthová 6, 2140 diváků, čtvrtiny 25:13, 12:23, 11:15, 13:16.