Rubriky:

Míčové sporty

Basketbalisty roku v ČR jsou opět Satoranský a Vítečková

1. srpna 2014 21:29 - Mariánské Lázně

Nejlepším českým basketbalistou za sezónu 2013/14 byl zvolen Tomáš Satoranský, mezi ženami získala ocenění Eva Vítečková. Oba obhájili loňská prvenství, Vítečková triumfovala už popáté za sebou. Výsledky ankety České basketbalové federace byly vyhlášeny v pátek v Mariánských lázních. Svými hlasy o nich rozhodli trenéři, hráči, vedení ČBF a novináři.

 

Michal Doležal, ČTK

Dvaadvacetiletý Satoranský triumfoval podruhé v kariéře. Nejenže patřil k oporám na loňském mistrovství Evropy, ale na klubové úrovni zažil životní sezónu; byl klíčovým hráčem Sevilly ve španělské lize s průměry 12,1 bodu a 4,8 asistence na zápas, co do užitečnosti pak patřil k nejlepším v celé soutěži. Svými výkony si říká o šanci v NBA, kam ho před dvěma roky draftoval Washington, ale odchovanec USK se ještě rozhodl zůstat v Evropě a přestoupil do Barcelony.

"Mám za sebou ještě lepší sezonu než loni, tak se to dalo asi trochu čekat, ale i tak je to perfektní pocit, i když už to není taková euforie jako loni, kdy to bylo poprvé," řekl novinářům Satoranský. "Stále mi ale chybí ještě asi šest vítězství, abych dohnal Jirku Welsche, který to dřív sbíral jako na běžícím pásu," poznamenal.

V anketě porazil Jana Veselého, který byl v minulé sezóně jediným Čechem v NBA, kde oblékl dresy Washingtonu a Denveru, ale ve své třetí zámořské sezóně příliš nezářil a podle všeho se vrátí do Evropy. Na třetím místě se umístil Vojtěch Hruban z mistrovského Nymburka.

Vítečková je dlouhodobě největší hvězdou mezi českými basketbalistkami. O triumf v anketě ji nepřipravilo ani to, že se loni rozhodla vynechat reprezentační sezónu a nestartovala na mistrovství Evropy. Nabrala však síly na nejlepší ročník USK Praha v klubové historii v podobě postupu na závěrečný turnaj Euroligy, přičemž jako kapitánka byla nejlepší Češkou v týmu s průměrem 9,9 bodu na zápas.

"Tato obhajoba byla asi nejtěžší z dosavadních výher v této anketě, protože jsem vynechala reprezentační sezonu. A dřív jsem to vyhrála právě hlavně kvůli reprezentaci. O to víc si toho vážím," řekla Vítečková. "Ale myslím, že hodně brzy už mě někdo vystřídá. Mládí se mi lepí na paty," dodala dvaatřicetiletá basketbalistka.

Satoranský s Vítečkovou obdrželi diamantový šperk

Na pomyslných stupních vítězů ji doplnily dosavadní hráčky Brna Alena Hanušová a Tereza Pecková, přičemž Hanušová od nové sezóny bude spoluhráčkou Vítečkové v USK. Loni druhá Jana Veselá vynechala celou sezónu kvůli zranění a Hana Horáková ukončila kariéru.

Nejlepší mladou hráčkou byla zvolena Tereza Vyoralová, která loni debutovala v reprezentaci na mistrovství Evropy a patřila mezi opory VŠ Praha. Mezi mladými hráči kraloval pivot Pardubic Martin Peterka.

Do síně slávy byli uvedeni vicemistr Evropy z roku 1967 Jiří Ammer, Robert Mifka a dvojnásobný účastník olympijských her Jiří Konopásek. Všichni tři byli členy týmu Slavie, který v roce 1969 vyhrál Pohár vítězů pohárů.

Satoranský a Vítečková za vítězství obdrželi diamantový šperk v designu basketbalového míče za 50 tisíc korun. "Tento jedinečný klenot zdobí 12 diamantů, které symbolizují 12 hráčů v týmu," řekl ředitel společnosti Diamond Capital a bývalý ligový hráč Josef Kurka.

"Asi si ho schovám, ale určitě ho unosím více než Tomáš. Hlavně na podobné akce, jako jsou tato vyhlášení," řekla Vítečková, která si však cenu nemohla z rodinných důvodů přebrat osobně.

Výsledky ankety Basketbalista roku za klubovou sezónu 2013/14 a reprezentační sezonu 2013:
Nejlepší basketbalista:
1. Tomáš Satoranský (Sevilla/Šp.)
2. Jan Veselý (Washington, Denver/NBA)
3. Vojtěch Hruban (Nymburk)
Nejlepší basketbalistka:
1. Eva Vítečková (USK Praha)
2. Alena Hanušová
3. Tereza Pecková (obě IMOS Brno)
Nejlepší mladý basketbalista: Martin Peterka (Pardubice)
Nejlepší mladá basketbalistka: Tereza Vyoralová (VŠ Praha)
Nejlepší basketbalista 3x3: Filip Zbránek (BO!!!)
Nejlepší basketbalistka 3x3: Veronika Bortelová (Air Ladies)
Síň slávy: Jiří Ammer, Robert Mifka, Jiří Konopásek
ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty