Gruzie - Česko 73:62Basketbalisté absolutně nezvládli závěr utkání, na úvod kvalifikace prohráli v Gruzii

Martin KézrSport.czPrávo

Takhle si vstup do kvalifikace ME 2015 čeští basketbalisté nepředstavovali. V Gruzii ale nezvládli posledních šest minut utkání, v nichž dovolili domácím vystavět až jedenáctibodový náskok. Nyní jsou před reprezentanty už od středy tři utkání na vlastní palubovce. Postupně se v Nymburce utkají s Portugalci, Maďary a Gruzínci a pro reálné postupové vyhlídky si nemohou dovolit zaváhání.

Český basketbalista Tomáš Satoranský

České reprezentanty poněkud zaskočilo nesnesitelné horko v hale, kde teploměr ukazoval skoro třicet stupňů. Vůbec se jim nevydařil začátek, už v 5. minutě to bylo 10:2 pro domácí. Gruzie měla navrch při doskoku, zlepšení hostů přinesla až zónová obrana.

Přesto se domácím dařilo zužitkovat clony i uplatnit výškovou převahu pod košem, teprve s příchodem Audy na palubovku se to dařilo trochu lépe eliminovat, k tomu zrychlení hry ave 14. minutě srovnáno na 19:19

Hodně však zlobilo domácí eso Zaza Pačulja, 30letý pivot z Milwaukee, který má za sebou 782 zápasů v NBA. Zkušenost ze zámořské ligy uplatnil i Šengelja a Gruzie se díky velké síle pod košem vypořádala i s tím, že ji scházel naturalizovaný americký rozehrávač Hickman, letošní vítěz Euroligy s Maccabi Tel Aviv.

Gruzínci výborně střežili Satoranského

Výborně navíc dokázal domácí tým střežit Satoranského, který se jen těžko dostával ke střele, a tak se snažil rozdělovat alespoň finální přihrávky spoluhráčům. Desetibodová šňůra přinesla české vedení 46:43 těsně před koncem třetího dějství, Pačulja se dostal do potíží s fauly a vše vypadalo nadějně.

Jenže pak přišla spousta českých chyb a střelecké nepřesnosti, za stavu 58:57 se zápas definitivně zlomil sérií devíti bodů v podání domácích a čtyři minuty před koncem to bylo 67:57, čímž bylo o vítězi rozhodnuto. Reprezentanti už totiž nenašli protizbraň na nadšeně bojující Gruzínce, kteří měli na své straně i bouřící publikum.

„Hráli jsme 33 minut solidně, jenže na konci jsme ztratili zápas, protože Gruzínci byli bojovnější a hladovější po výhře. Vybojovali míče navíc, které nám chyběly. Rozdíl ve skóre je trochu vyšší, než by se mi líbilo, ale věřím, že v domácím prostředí Gruzii zvládneme porazit i díky tomu, že se z utkání v Tbilisi poučíme," uvažoval izraelský kouč české reprezentace Ronen Ginzburg o porážce při své premiéře u národního týmu.

Kvalifikace ME 2015 basketbalistů - skupina E
Gruzie-Česko 73:62
Nejvíce bodů: Pačulja 19, Šengelja 10, Sanadze, 10, Cincadze 10 - Auda 18, Bartoň 16, Balvín 9, Hruban 8, 6370 diváků, čtvrtiny 17:12, 19:20, 19:21, 18:9.
Portugalsko - Maďarsko 36:56 (10:23, 20:41, 28:47)
Nejvíce bodů: Lima 12, Hallman 8 - Vojvoda 20, Keller 15.