Senegal - Chorvatsko 77:75Senzace na MS basketbalistů! Senegal vyhrál nad favorizovaným Chorvatskem

Sevilla

Basketbalisté Senegalu se v pondělí postarali o obrovskou senzaci na světovém šampionátu ve Španělsku, když porazili jednoho z adeptů na medaili Chorvatsko. Africký tým dosáhl historického úspěchu výhrou 77:75.

Lví podíl na vítězství měla hlavní senegalská hvězda Gorgui Dieng. Pivot Minnesoty Timberwolves, který má za sebou první sezónu v NBA, nastřílel 27 bodů a zaznamenal osm doskoků a tři asistence. Po třech zápasech má skvělý průměr 22 bodů a 11,7 doskoku.

Senegalci se vzepřeli roli outsidera už v neděli, když zdolali Portoriko 82:75 a připsali si první vítězství v základní skupině MS v historii. Při předchozích třech startech na světových šampionátech dokázali vyhrát jen dvě utkání v bojích o konečné umístění proti Číně v roce 1978 a Jižní Koreji o dvacet let později.

Jejich nejlepším výsledkem na MS je 14. místo z roku 1978, kdy na turnaji debutovali. Nyní mají našlápnuto k postupu do play off.

Žertovali, že se zapíšou do historie

"Když jsme sem jeli, žertovali jsme, že se zapíšeme do historie, ale vážně jsme na to mysleli," řekl pivot Hamady Ndiaye. Podle kapitána Maleyeho Ndoyeho nakopla Senegalce předchozí výhra nad Portorikem. "Byla by to paráda, kdybychom se na té vlně vezli dál. Odpočineme si a zkusíme se stejně soustředit na další zápas s Argentinou," řekl účastník MS v roce 2006, kde Senegal prohrál všech pět utkání.

Trenér Cheikh Sarr se drží stále při zemi. "Vyhrát šampionát sem přijeli jiní, my jsme tu, abychom se učili," řekl kouč.

Chorvati měli namále už v prvním utkání, v němž zdolali Filipíny až po prodloužení. Opory čtvrtého týmu z loňského evropského šampionátu Dario Šarič a Bojan Bogdanovič dali po 15 bodech.

Po nedělní porážce s Chorvatskem si připsali druhou výhru Argentinci, kteří sice prohráli s Filipínami úvodní čtvrtinu, ale nakonec zvítězili 85:81. Nejlepším střelcem zápasu byl s 19 body Luís Scola z Indiany Pacers.