Španělsko - Japonsko 74:50Španělské basketbalistky na úvod MS deklasovaly Japonsko

Basketbalistky Španělska vstoupily do mistrovství světa jednoznačným vítězstvím nad Japonskem 74:50. Jeden z hlavních kandidátů na medaile na palubovce v Ankara Areně dominoval a rázně vykročil do bojů ve skupině A, ve které je i Česká republika. Japonsko, které se v neděli utká s českým týmem, od ještě většího debaklu zachránil velmi dobrý výkon pivotky Ramu Tokašikiové, autorky 19 bodů.

Mistryně Evropy Španělky od začátku potvrzovaly roli favorita a zásluhou své hvězdy Alby Torrensové získaly rychle desetibodový náskok. Jenže pak musely kvůli faulům vystřídat pivotky Sancho Lyttleová a Laura Nichollsová a Japonky toho využily ke snížení.

Favorita držela Anna Cruzová, která se do reprezentace vrátila po třech letech. Hlavně zásluhou jejích 12 bodů vedly Španělky v poločase o 14 bodů.

Ve druhé půli se rozehrávala nejužitečnější hráčka posledního ME Lyttleová a Japonsko zcela vypadlo ze hry. Výsledkem byla šňůra 21:0 a definitivní rozhodnutí. Španělsko si pak mohlo dovolit poslat na hřiště náhradnice. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 19 body Lyttleová. Rozehrávačka USK Praha Laia Palauová zaznamenala 4 body a 5 asistencí.

Francie podlehla Turecku

Ve šlágru prvního hracího dne si připsalo cenné vítězství domácí Turecko, které porazilo vicemistryně Evropy Francouzsky 50:48. Turkyním přitom vůbec nevyšel první poločas, za který nastřílely jen 17 bodů. Jenže ve druhé půli hnané 10.000 fanoušky předvedly velmi dobrý výkon především v obraně.

Obrat ze stavu 17:27 na 36:35 zařídily zkušené pivotky Nevriye Yilmazová a Lara Sandersová, které zaznamenaly 19 tureckých bodů v řadě. Klíčovou trojku v poslední minutě pak dala další z tureckých opor Isil Albenová.

Mosambik při své premiéře na MS trápil tři čtvrtiny favorizovanou Kanadu, zbytečnými chybami se však připravil o šanci na velkou senzaci. V poslední čtvrtině už africký celek odpadl a nakonec prohrál 54:69.

Skupinu C vedou Australanky, které na úvod deklasovaly Kubu 90:57. Ve druhém utkání skupiny Bělorusky napravily nevydařenou první čtvrtinu a nakonec Koreu v koncovce porazily 70:64. Nejlepší střelkyní Koreje byla s 15 body teprve patnáctiletá pivotka Pak Či-so, která je nejmladší hráčkou turnaje a jednou z nejmladších v historii MS. Rekord drží z roku 1971 tehdy třináctiletá reprezentantka Československa Hana Jarošová.