Prostějov neudržel náskok a v koncovce padl se Svitavami

Basketbalisté Svitav zaskočili v 6. kole Kooperativa NBL v domácím prostředí favorizovaný Prostějov a získali cennou výhru 73:64. Pro Prostějov to byla první prohra v normální hrací době v sezoně, když dosud finalista minulé sezony prohrál jen v prodloužení s neporaženými Pardubicemi. Ty dnes v repríze souboje o třetí místo minulé sezony hladce porazily Opavu 102:74.

Hostujícím Orlům vyšla ve Svitavách druhá čtvrtina a v úvodu té třetí jejich náskok narostl až na 14 bodů (33:47). Jenže Svitavy udržel v zápase pivot Abercrombie a Tuři na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny šňůrou 14:0 zlomili zápas ve svůj prospěch. Prostějovští snížili čtyři minuty před koncem na rozdíl čtyř bodů, ale pak odpověděl Macela důležitou trojkou a další šanci hosté nedostali.

K výhře pomohl Svitavám dalším výborným výkonem Abercrombie, který k 29 bodům přidal i 16 doskoků. Zdatně mu sekundoval Votroubek s 15 body a Macela s 13. Prostějov táhla střelecky dvojice Talley, Tomanec, kteří dali 19 respektive 13 bodů. V důležitých chvílích se jim ale nedařilo.

Loňští bronzoví medailisté z Opavy přijeli na palubovku dosud neporažených Pardubic s cílem odčinit domácí porážku s Jindřichovým Hradcem z minulého kola. Zápas jim ale vůbec nevyšel a v ČEZ Aréně dostali výprask téměř o 30 bodů.

Hosté nestačili hlavně v doskakování, když celkově na doskoky prohráli 48:25 a nechali Pardubice doskočit si 18 svých nepřesných pokusů z pole. Největší rozdíl byl v druhé a třetí čtvrtině, které dohromady Opava prohrála o 22 bodů.

V dresu Pardubic se nejvíce prosazoval Ondřej Kohout, který dal 21 bodů. Do dvouciferných čísel se dostal ještě Pospíšil s 12 body a Půlpán se Škrancem přidali po 11 bodech. Za poražené dal 20 bodů Klečka, Šiřina přidal 16 a Blažek nastřílel 11 bodů.

Nejlepší střelecký výkon dosavadní sezóny předvedl Američan Lamb Autrey, který však ani 35 body nepomohl Jindřichovu Hradci odvrátit domácí porážku 85:90 s Kolínem. Dosavadním maximem bylo 29 bodů ostravského Gerarda Doughertyho.

Basketbalová Kooperativa liga mužů - 6. kolo:
Svitavy - Prostějov 73:64 (17:16, 29:37, 49:51)
Nejvíce bodů: Abercrombie 27, Votroubek 15, Macela 13 - Talley 19, Tomanec 13, Mrviš 9. Fauly: 15:19. Trestné hody: 12/5 - 11/8. Trojky: 8:6. Doskoky: 45:39.
Ostrava - USK Praha 66:61 (16:21, 31:34, 46:49)
Nejvíce bodů: Dougherty 12, Zbránek 11, Dědek, Muirhead a Jurečka po 10 - Nikolič a M. Peterka po 15, Krušič 10. Fauly: 10:17. Trestné hody: 11/8 - 6/6. Trojky 8:3. Doskoky: 32:31.
Pardubice - Opava 102:74 (25:21, 51:38, 82:56)
Nejvíce bodů: Kohout 21, Bohačík 16, Pospíšil 12, Pulpán a Škranc po 11 - Klečka 20, Šiřina 16, Blažek 11, Vlček 10. Fauly: 21:21. Trestné hody: 23/17 - 22/18. Trojky: 9:6. Doskoky: 48:25.
Brno - Ústí nad Labem 74:90 (20:22, 40:48, 57:68)
Nejvíce bodů: Krakovič 19, Zachrla 14, Dygrýn a Marič po 12 - Rahon 19, Vette 18, Laroche 17, Alič 12. Fauly: 26:23. Trestné hody: 26/17 - 33/22. Trojky: 3:4. Doskoky: 28:36.
Jindřichův Hradec - Kolín 85:90 (25:17, 49:41, 62:68)
Nejvíce bodů: Autrey 35, Robinson a Zuzák po 14, Battle 10 - Ličartovský 20, Hammond 18, Chán 14, Vocetka 10. Fauly: 23:20. Trestné hody: 17/13 - 21/14. Trojky: 4:12. Doskoky: 30:41.