Nymburk-Nancy 89:80Basketbalisté Nymburka v Eurocupu uhájili domácí tvrz a už šilhají po postupu

Martin KézrPrávo

Nymburští basketbalisté udělali další výrazný krok k postupu ze skupiny Eurocupu, když si udrželi domácí neporazitelnost v soutěži a v holešovické Tipsport Areně porazili francouzské Nancy 89:80. V případě bodové shody na konci skupiny navíc s ním budou mít lepší vzájemnou bilanci.

Darius Adams z Nancy (vlevo) se snaží zastavit Jiřího Welsche z Nymburka.

Nymburku zůstal na marodce už jen slovenský pivot Rančík, vůbec poprvé tak v pohárové soutěži zasáhl do hry český reprezentant Bartoň, který dva měsíce léčil svalové zranění. Francouzský klub sice přijel bez zraněných Dugginse i pivota národního týmu Pietruse, ale zase představil novou tvář Reida, jenž má zkušenosti z NBA v dresu Oklahomy.

Domácí ze začátku v obraně nedávali Nancy prostor ke střelbě a sami byli v útoku hodně nápadití, takže už po třech minutách vedli 10:4. Šňůrou deseti bodů ale dokázali hosté ještě během úvodní čtvrtiny otočit na 12:16, když Nymburk najednou složitěji hledal cestu ke koši. Byl to nakonec Welsch, kdo ji přesnou střelbou zdálky našel a vrátil českému mistrovi vedení.

Trojek stihli domácí do poloviny utkání nasázet pět s úspěšností padesát procent, jenže Nancy hodně zlobilo rychlým protiútokem a z perimetru dokázali střídavě zakončovat Adams i Gladyr. Nicméně účinnější rotace hráčů a především lepší doskok přinesly Nymburku vedení 49:40 po dvaceti minutách.

Závěr zvládli na výbornou

Slibný náskok domácí pečlivým bráněním hlídali, teprve na konci třetí čtvrtiny je zaskočily dvě trojky Nancy v rychlém sledu a sedm minut před koncem dokonce aktuálně osmý celek francouzské ligy snížil na 68:65. Nymburk ale mohl těžit z absolutní úspěšnosti trestných hodů, vycházela mu i taktika nájezdů pod koš a vedení tak z ruky nepustil.

Do konce utkání zbývalo osmdesát vteřin a stav 80:74 dával tušit ještě dramatickou koncovku duelu. Zvláště když se Nymburku vyfauloval pivot Benda. Jeho spoluhráči ale závěr zvládli takticky na výtečnou. "Nebyl to vůbec jednoduchý zápas, ale stoprocentní úspěšnost na domácí palubovce je základním předpokladem k postupu, takže jsem rád, že nám tohle vychází," líčil nymburský pivot Petr Benda.

Podle dvaatřicetiletého basketbalisty bylo klíčové, že jeho mužstvo šlo do koncovky zápasu přece jen s určitým náskokem. "Soupeř byl nucený faulovat nebo chodit do zběsilých střel. Taky se projevilo, že neměl tolik hráčů v rotaci, takže přece jen působil unaveněji v obraně," tvrdil Benda.

Pro Nymburk bylo rovněž podstatné, jak ubrání kanonýra Adamse. "Snažili jsme se ho maximálně eliminovat při střelbě, dobrou práci při jeho bránění odvedl Vojta Hruban. Navíc bylo citelně znát, že Nancy pod košem chybí jejich klíčový hráč Pietrus," hodnotil Benda.

Evropský pohár basketbalistů - 6. kolo:
Skupina C:
Nymburk - Nancy 89:80 (21:19, 49:40, 66:58)
Nejvíce bodů: Washington 16, Stutz a Benda po 12, Burns 11 - Adams 22, Gladyr 17, Zianveni a Falker po 11. Fauly: 17:16. Trestné hody: 15/13 - 14/8. Trojky: 6:8. Doskoky: 34:42. Diváci: 1312.
Sevilla - Oldenburg 68:59