Basketbalisté rozdrtili v přípravě Rusko

Cenné vítězství si na své konto v přípravě před dodatečnou kvalifikací o evropský šampionát připsali čeští basketbalisté. Svěřenci trenéra Michala Ježdíka deklasovali v sobotu v Praze na Folimance již jistého účastníka zářijového ME Rusko 97:69, přestože se museli obejít bez největší hvězdy Jiřího Welsche.

Jediný český zástupce v zámořské NBA tentokrát dostal po přípravném dvojutkání ve Švédsku volno. Češi o výhře rozhodli především skvělým výkonem ve třetí čtvrtině, v níž soupeře zdrtili v poměru 31:14. Odvetný zápas je na programu v neděli od 15:30 v Děčíně.

V českém týmu se kromě Welsche neobjevili ani další křídelní hráč Jiří Černošek a lehce zraněný pivot Ondřej Starosta s křídelním hráčem Radkem Nečasem, kteří vynechali už obě utkání na švédské půdě. Šanci naopak dnes dostal Michal Křemen.

Soupeř se držel jen v první půli

Rusové v Praze drželi s českým týmem krok jen v prvním poločase. Po něm sice vedli o jeden bod, ale pak nedokázali čelit českému náporu. Ježdíkův tým ve třetí desetiminutovce porazil rozhozeného a nedisciplinovaného soka o propastných 17 bodů hlavně díky vysoké úspěšnosti střelby z delší vzdálenosti a zajistil si klid do závěrečného dějství, v němž mu chyběly pouhé tři body k pokoření magické stobodové hranice.

Českou reprezentaci čeká v neděli v Děčíně odvetné utkání, v příštím týdnu se představí na přípravném turnaji v Portugalsku, kde se utká s domácím výběrem, Anglií a Nizozemskem.

Češi vstoupí do dodatečné kvalifikace 20. srpna duelem v Estonsku, o tři dny později hostí v pražské Sazka Areně Polsko a 29. srpna v Opavě přivítají Estonce. Poslední zápas dodatečné kvalifikace česká reprezentace sehraje 1. září v Polsku. Vítěz skupiny se těsně před šampionátem v Srbsku utká s nejlepšími týmy dalších dvou skupin, na ME postoupí opět jen vítěz skupiny.

ČR - Rusko 97:69 (16:20, 38:39, 69:53).
Nejvíce bodů: Miloš 22, Bartoň 17, Whitfield 11, Sokolovský a Votroubek 9 - Savrašenko 20, Djačok 14.