Svitavy - Děčín 63:78Děčín vyhrál ve Svitavách a už je v NBL druhý, Kolín zdolal USK

Basketbalisté Děčína porazili v rámci 15. kole NBL Svitavy 78:63 a dostali se na druhé místo tabulky před Pardubice. V dalších dnešních zápasech si Kolín poradil s USK 73:58 a Opava zdolala poslední Brno 93:81.

Nymburský basketbalista Jiří Welsch (uprostřed) na ilustračním snímku.

Děčín si přijel do Svitav pro pátou výhru v řadě a dosáhl na ni hlavně díky velmi dobrému výkonu na obranné polovině hřiště. Tuři proměnili pouhých 35 procent střel z pole, ztratili osmnáctkrát míč a hosté po pomalejším startu postupně navyšovali náskok.

Už ve druhé čtvrtině to bylo o 13 a vypadalo to, že hosté zápas zlomí, ale Svitavy se nevzdaly. V poslední desetiminutovce však dali domácí pouhých 12 bodů a to jim vzalo veškerou naději na obrat skóre. Válečníci skvěle rozložili svou střelbu, když se hned pět hráčů dostalo na dvouciferný počet bodů.

V souboji ze spodních příček tabulky udržel Kolín vysokoškoláky z Prahy pod hranicí 60 bodů a slaví čtvrté vítězství v sezóně. Hosté sice první čtvrtinu těsně vyhráli a ve čtrnácté minutě držely dokonce desetibodový náskok, ale závěr prvního poločasu jim nevyšel a do šaten už šli s mírným náskokem domácí.

Ti sice nedokázali soupeře až do úplného závěru definitivně zlomit, ale vždy našli protizbraň na pokus o zvrat. Důležité koše dal hlavně Štefan Ličartovský, který se trefil šestkrát ze sedmi pokusů za tři body. Pražané v zápase ztráceli také proto, že se pouze šestkrát za celé utkání dostali na čáru trestného hodu.

Poslední Brno udrželo krok v Opavě v prvním poločase. V druhé půli však favorizovaní domácí nastříleli 49 bodů a došli si pro další vítězství. Brňané v poslední čtvrtině výrazně zlepšili střelbu a čtyři minuty před koncem snížili na 70:77 a měli míč k dispozici. Nezakončili ale úspěšně a další šanci od Opavy nedostali. Oba týmy střílely s velmi dobrou úspěšností, jenže domácí dali deset trojek, lépe využívali ztracené míče Brna a dostali se víckrát k šestkám.

Basketbalová liga mužů - 15. kolo:
Svitavy - Děčín 63:78 (17:18, 36:42, 51:62)
Nejvíce bodů: Votroubek 22, Abercrombie a Teplý po 11 - Bažant 16, Houška 13, Jelínek 11, Landa a Vyoral po 10. Fauly: 19:22. Trestné hody: 20/14 - 17/15. Trojky: 5:5. Doskoky: 33:44.
Kolín - USK Praha 73:58 (13:14, 33:30, 51:43)
Nejvíce bodů: Ličartovský 24, Chán 13, Hammond 10 - Nikolič 13, Peterka 11, Krušič a Slavík po 10. Fauly: 17:21. Trestné hody: 12/11 - 6/4. Trojky: 8:4. Doskoky: 34:30.
Opava - Brno 93:81 (23:17, 44:41, 68:56)
Nejvíce bodů: Blažek 23, Dokoupil 21, Gniadek 19, Klečka 10 - Krakovič 22, Šiška 14, Dygrýn 10. Fauly: 17:24. Trestné hody: 19/17 - 9/8. Trojky: 10:5. Doskoky: 32:31.
1.Nymburk651557:48783,3
2.Děčín141131129:100878,6
3.Pardubice141131231:112078,6
4.Prostějov141041302:117471,4
5.Opava14951128:107764,3
6.Ústí nad Labem14771108:113650,0
7.Svitavy15781132:118846,7
8.Jindřichův Hradec14681186:122742,9