USK Praha - Košice 76:57Basketbalistky USK pokřtily Královku výrazným euroligovým vítězstvím

Premiéru v letenské hale Královka zvládly basketbalistky USK Praha. Pokřtily ji euroligovou výhrou o 19 bodů nad Košicemi a bylo znát, že v novém prostředí hrají s velkou chutí. Díky výraznému vítězství se tak drží na druhé postupové příčce v soutěži.

Kia Vaughnová z USK Praha (uprostřed) se snaží prosadit přes Tijanu Krivacevičovou (vlevo) a Magdalenu Zietaraovou z Košic.

Domácí tým s podporou více než tisícovky diváků od začátku úspěšně pálil z různých pozic, navíc měl v úvodní desetiminutovce stoprocentní trestné hody i jasně navrch při doskoku, takže nebylo divu, že první čtvrtinu vyhrál vysoko 27:11.

Karty tím byly jasně rozdané, slovenské šampiónky nestačily ani rychlostně a ženám USK pak už stačilo hrát tak, aby udržovaly dvouciferné vedení. Náskok se netenčil, i když se zejména ve druhém dějství do koncertu Pražanek vloudilo pár falešných tónů. Cestu za třetí výhrou českých mistryň v soutěži to ale rozhodně ohrozit nemohlo.

Fanoušci pražského klubu, kterých dorazilo opravdu hodně, se mohli kochat nejen basketem, ale i novotou svítící halou, kam se po tříleté rekonstrukci vrátil basketbal. Slavnostní chvíle zažívala i opora USK Eva Vítečková hrající 243. zápas v Eurolize, čímž vyrovnala rekord Belgičanky Wautersové.

Po skončení třetí čtvrtiny bylo vedení domácích už hodně výrazné (61:37), družstvo Košic tápalo proti jejich obraně. Při závěrečné čtvrtině se tak na palubovce objevily i náhradnice USK, včetně mladičké Vyoralové, aby si před zaplněným hledištěm užily atmosféru obnovené premiéry na Královce. Košice až úplně ke konci trochu zmírnily porážku.

„Trochu mě strašilo, jak v nové hale začneme. Děvčata to ale zvládla dobře," tvrdila trenérka žen USK Natália Hejková. Samy hráčky ale byly k sobě kritičtější. „Jak je nová hala syrová, takový byl v některých okamžicích i náš výkon, ale o výsledek jsme určitě strach neměly," mínila Eva Vítečková, která odehrála už svůj 243. zápas v Eurolize, čímž vyrovnala rekord Belgičanky Wautersové. „Říkal mi to přítel, že to četl, mně by ani těch utkání tolik nepřišlo. Ale je to logické, hraju ji pravidelně od sedmnácti každý rok."

Euroliga basketbalistek - skupina A
USK Praha - Košice 76:57
Nejvíce bodů: Vaughnová 18, Palauová 13, Petrovičová 12, Vítečková 11 - Bärová a Krivačevičová po 16, Hruščáková a Bálintová po 7, 1020 diváků, čtvrtiny 23:11, 13:14, 21:12, 15:20.
Jekatěrinburg - Galatasaray Istanbul 77:67 po prodl.
Dynamo Kursk - Montpellier 77:59