Kursk - USK Praha 70:65Basketbalistky USK prohrály dobře rozehraný zápas v Kursku. Brno podlehlo Salamance

Kursk

Basketbalistky ZVVZ USK Praha utrpěly v Evropské lize druhou porážku. Na hřišti ruského Kursku podlehly ve středu 65:70, i když vedly už o 14 bodů. V poslední čtvrtině zařídily obrat domácích americké mistryně světa Nnemkadi Ogwumikeové a Seimone Augustusová. Pražanky se v tabulce skupiny A propadly na třetí místo právě za Kursk a Jekatěrinburg. Nedařilo se ani Brnu. IMOS nestačil doma na Salamanku, které podlehl 55:88.

Brněnská basketbalistka Ashleigh Fontenetteová (vpravo) a Leonor Rodriguezová ze Salamanky v utkání 6. kola Evropské ligy.

Hráčky USK přitom začaly suverénně, proměnily první čtyři střely a po dvou minutách vedly 9:0. V dalších třech a půl minutách se však neprosadily a nepovedlo se jim Kursk zlomit hned na začátku, jako se to podařilo v minulém venkovním utkání s Galatasarayem Istanbul.

Zatímco v úvodu úřadující české mistryně proměnily všechny čtyři střely, z následujících 22 pokusů daly jen tři. Přesto zejména zásluhou velmi dobré obrany a zisků hned při rozehrávce Kursku držely Pražanky vedení, které narostlo na 14 bodů.

Ve druhé části se rozstřílela Kateřina Elhotová, která jen za první půlku nastřílela 16 ze svých 20 bodů včetně čtyř trojek. Držela náskok USK ve chvíli, kdy se zlepšily hlavní opory domácích Epiphanny Princeová a nejlepší střelkyně soutěže Ogwumikeová.

Augustusová dostala Kursk zpět do hry

Tu se dlouho dařilo hráčkám USK bránit, ale ve druhé půli začala americká hvězda potvrzovat svou kvalitu a za čtyři minuty dala více bodů než za celý první poločas. Na Pražanky navíc byli výrazně přísnější rozhodčí, přesto se hostům dařilo držet dvouciferný náskok.

"Bylo vidět, že Kursk hraje doma. Bylo tam několik podivných rozhodnutí," řekla na tiskové konferenci trenérka USK Natália Hejková. "Navíc domácím padlo několik šťastných střel. Nám se ale především nepovedlo udržet výkon z předchozího průběhu utkání. Začaly nám docházet síly, naopak domácím se rozehrála Oqwumikeová a my už nehrály jako tým," hodnotila utkání.

Kursk dostala zpět do hry až další světová šampiónka Augustusová. Nejprve trojkou v poslední vteřině třetí čtvrtiny snížila na rozdíl sedmi bodů, následně přidala dva koše z dálky bylo to rázem jen o dva body.

Nevyšla nám poslední čtvrtina, posteskla si Hejková

Hráčky USK neuklidnila ani trojka Jany Veselé, naopak přišly chyby a další trojka Augustusové znamenala vyrovnání. Rozjetý Kursk už nedovolil hostům znovu získat půdu pod nohama a dovedl zápas k vítězství.

"Je to škoda, protože Kursk doma neprohrává, ale my jsme dnes vyhrát mohly. Bohužel nám nevyšla poslední čtvrtina," uvedla Hejková. "Věděli jsme, že v první půli to nebyl obvyklý Kursk a že se pokusí vrátit do hry. Bylo to o tom, jak dlouho udržíme náskok. Nakonec jsem jim dovolily se přiblížit a doplatily jsme na to," přidala křídelnice Sonja Petrovičová, která proměnila jen tři ze 17 střel a výrazně zaostala za svým obvyklým výkonem.

Brno nestačilo na Salamanku

Další vysokou porážku utrpěly v Evropské lize hráčky IMOSu Brno. V 6. kole podlehly na domácí palubovce Salamance 55:88. Tým Jana Bobrovského zůstává ve skupině B jediným týmem bez vítězství, šňůra jeho porážek v Eurolize se protáhla už na jedenáct zápasů.

České vicemistryně zcela propadly v úvodní čtvrtině, kterou prohrály 12:33. Poprvé a naposled v zápase vedly Brňanky po úvodním koši Hindrákové, od té chvíle hrály bojácně. Soupeřkám nechávaly hodně prostoru hlavně pod košem.

Po zpackaném úvodu hráčky IMOSu ve druhé čtvrtině setřásly přílišný respekt ze španělského týmu. Zpřesnily obranu a také se částečně zlepšily v koncovce. Podařilo se jim alespoň zastavit narůstání v rozdílu skóre.

"Naše hráčky se v této části trochu vzpamatovaly, hrály dobře. Pro mě je pozitivní, že odvedly solidní výkon i mladé holky. Trochu mě mrzí, že Mainclová po slibném začátku, kdy se prosazovala pod košem, nyní ztrácí lesk," řekl Bobrovský.

Hindráková: Škoda, že nám nevyšel začátek

Po změně stran už opět převzala režii utkání Salamanca. Brněnským oporám ubývaly síly a vzhledem k úzkému kádru je hráčky z lavičky nenahradily. Nejvíce pokulhávala domácím basketbalistkám koncovka. Střílely z nepřipravených pozic a jejich produktivita se pohybovala pouze okolo 38 procent.

Salamanku střelecky táhly k jednoznačnému vítězství americké posily Murphyová s Robinsonovou a Chorvatka Režanová, která si připsala 15 doskoků. V brněnském týmu se nejvíce dařilo americké rozehrávačce Fontenetteová, která zaznamenala 17 bodů. Její krajanka Smithová k 10 bodům přidala 11 doskočených míčů.

"Zase jsme prohrály, z tohoto pohledu je těžké utkání hodnotit. Ale z pozitivních věcí bych vyzvedla, že jsme bojovaly ve druhém poločase. Škoda, že nám nevyšel začátek zápasu. V něm uplatňovaly soupeřky výškovou převahu a zakončovaly dobře rychlé protiútoky," řekla Kateřina Hindráková.

Evropská liga basketbalistek - 6. kolo:
Skupina A:
Dynamo Kursk - ZVVZ USK Praha 70:65 (10:18, 27:39, 47:54)
Nejvíce bodů: Ogwumikeová 21, Augustusová a Princeová 17, Milovanovičová 10 - Elhotová 20, Vítečková 12, Vaughnová 9, Petrovičová 8. Fauly: 12:15. Trestné hody: 16/12 - 6/3. Trojky: 4:8. Doskoky: 42:33.
Košice - Jekatěrinburg 51:71
Montpellier - Wisla Krakov 72:62
Skupina B:
IMOS Brno - Avenida Salamanca 55:88 (12:33, 34:51, 44:69)
Nejvíce bodů: Fontenetteová 17, Stejskalová 13, Smithová 10 - Murphyová 18, Režanová 16, Fernándezová 13, Robinsonová 13. Trestné hody: 4/2 - 18/13. Fauly: 13:8. Doskoky: 18:27.
Orenburg - Kayserispor 49:53
Bourges - Energa Toruň 72:54 (za hosty Pecková 4 doskoky)