Nymburk - Sevilla 91:82 prodl.Nymburk zvládl velké drama, postup urval po excelentním prodloužení

Martin KézrSport.czPrávo

Basketbalisté Nymburka postoupili mezi 32 nejlepších týmů Eurocupu, když v posledním utkání skupiny porazili doma Sevillu 91:82 po prodloužení. Šanci na nutnou výhru jim přitom zachránil až vyrovnávací koš Bendy tři vteřiny před koncem, v pětiminutovém nastavení už ale český mistr dominoval.

Derrick Byars ze španělského týmu Baloncesto Sevilla (vlevo) a Tomáš Pomikálek z ČEZ Basketball Nymburk bojují o míč.

Existenční zápas začal Nymburk před 1525 diváky dost nervózně, lehce ztrácel míče a už po pěti minutách prohrával 10:15. Nejvíce domácí tým zlobil veliký talent španělského basketu, teprve 20letý Hernangomez. Zpřesnění obranné hry Nymburka ale přišlo včas, zbývající úsek úvodního dějství ovládl devítibodovou šňůrou a i s přispěním střídajících hráčů získal uklidňující vedení na svou stranu.

Střelecké taktovky v mužstvu českého mistra se ujal Burns. Když ale sílu hostů na postu pivota přišel doplnit 215 cm měřící český reprezentant Balvín, dění na palubovce to trochu pozměnilo. Půl minuty před koncem první poloviny zápasu Sevilla navíc poměnila už čtvrtou trojku a náskok Nymburka se ztenčil na pouhé dva body.

Ve 24. minutě se lépe doskakující hosté, kteří získali navrch pod košem, dokonce dostali po dlouhé době do vedení a vzápětí stav 41:44 přiměl kouče Nymburka k tomu, aby si vzal oddechový čas. Jeho mužstvo totiž potkal téměř čtyřminutový střelecký výpadek a jen kvalitní obrana držela českého mistra ve hře.

Nymburk nabudily Bartoňovy trojky

Trojka střídajícího Houšky sice znamenala srovnání skóre, ale vzápětí Sevilla znovu odskočila a 11 minut před koncem bylo nymburské manko už devítibodové (47:56). Situace českého mistra, na nějž velmi citelně doléhá absence zraněného rozehrávače Washingtona, začínala být docela kritická.

Až dvě Bartoňovy trojky dostaly Nymburk na dostřel, nicméně 2,5 minuty před koncem to bylo 68:71. Proměněné trestné hody Simmonse a dobré zakončení Bendy zařídily obrat skóre domácích, jenže Sevilla po koši Balvína 19 vteřin před koncem zase vedla. Za stavu 74:76 si Nymburk vzal oddechový čas a zbývaly už jen tři vteřiny, když dokázal srovnat Benda.

Nakonec vše rozhodl skvělý vstup Nymburka do prodloužení. Nejdřív to byl další koš Bendy, pak dvě trojky v podání Simmonse, pak znovu zaúřadoval pivot Benda a najednou to bylo 86:77 pro Nymburk. Sevilla se za celých pět minut zmohla jen na trefy z hranice trestných hodů.

Nymburk už pošesté za sebou postoupil do druhé fáze Eurocupu. Ve skupině obsadí druhé či třetí místo, definitivně o tom rozhodnou až středeční večerní zápasy a teprve po nich bude i jasno, na koho český mistr příště narazí.

„Jsem nesmírně šťastný, že veliké drama tým zvládl, i když na něj doléhala důležitost duelu a byla tam občas znát nejistota. Na Seville s jistotou postupu přece jen neležela taková tíha. Naštěstí nás udržela ve hře výtečná střelba zdálky, nakonec byla i klíčovou zbraní v prodloužení. Po trojkové smršti se Sevilla už nezmohla na odpor, hodně dobré práce odvedl i Benda pod košem, který přetlačil vyšší pivoty soupeře," hodnotil trenér Kestutis Kemzura.

Utkání 10. kola skupiny C Evropského poháru basketbalistů:
Nymburk - Sevilla 91:82 po prodl.
Nejvíce bodů: Burns 19, Simmon 18, Benda 16, Bartoň a Welsch po 10 - Thames 17, Balvín 13, Oriola 12, Gallardo 11, 1525 diváků, čtvrtiny 19:15, 13:15, 18:26, 26:20 - 15:6. Fauly: 21:15. Trestné hody: 10/8 - 17/11. Trojky: 11:11. Doskoky: 42:40.