Česko - Švédsko 22:36Házenkáři na Švédy nestačili a dostali pořádnou nadílku

Dauhá

Pořádně krutou lekci z moderní házené dostali čeští reprezentanti při druhém vystoupení na mistrovství světa v Kataru. Švédové si z nich od začátku dělali trhací kalendář a nakonec to skončilo až ostudným debaklem o čtrnáct gólů. Porážka 22:36 smazala příznivý dojem z premiéry proti Francii.

Ani urostlý Pavel Horák se proti švédské obraně příliš neprosadil.

Na rovinu je ale třeba říct, že Švédové se předvedli v daleko lepším světle, než úřadující mistři Evropy a celou dobu nemilosrdně rozebírali českou obranu na prvočinitele. Na začátku každá jejich střela skončila v síti. Už v osmé minutě české mužstvo prohrávalo 3:7 a opařený brankář Štochl střídal za stavu 4:11, aniž by si pořádně sáhnul na míč.

Náhradníkovi Galiovi se nevedlo o moc lépe a spoustu technických chyb v podobě ztrát míče vyrábějící reprezentanti museli jen útrpně přihlížet exhibici soupeře. Útočné úsilí národního týmu navíc často končilo u brankáře M. Anderssona, který měl už při premiéře proti Islandu exkluzivních 46 procent úspěšnost zásahů a proti Česku šplhal k podobnému číslu. Svým skvělým představením jako vyhecoval Galiu, který v závěru první části chytil dvě sedmičky.

Rozdíl skóre se ale netenčil, protože jinak nebyli čeští reprezentanti schopni zastavit pestrý útok soupeře. Naopak při bránění urostlí Švédové vydatně pomáhali svému gólmanovi. Na středu postavili mohutný blok a do křídel míč nepustili. Byla to tak trochu hra kočky s myší.

Na české straně se dlouho nenašla síla, která by absolutní herní dominanci Švédů eliminovala. Po pauze přišla česká herní proměna, podobně jako v předchozím zápase s Francií. Vydržela bohužel jen chvíli. Ve 42. minutě se tak povedlo snížit na 17:23 a mohlo to být snad i lepší, kdyby tam nebylo pár zahozených českých tutovek, včetně trháku a sedmičky.

Švédové ale neponechali nic náhodě, nižší rozdíl skóre už nepřipustili, zase jasně ovládli dění na hřišti a sedm minut před koncem to bylo z českého pohledu hrozivých 19:33 a už se nedalo nic dělat.

Mistrovství světa v házené mužů v Dauhá:
Skupina C:
Island - Alžírsko 32:24 (12:13)
Egypt - Francie 24:28 (11:14)
ČR - Švédsko 22:36
Nejvíce branek: Babák 5/1, Sobol 5/2, Horák 4, Linhart 3 – K. Andersson 10, Petersen 6/1, Östlund 5, Olsson 3, rozhodčí Geipel a Helbig (oba Něm.), sedmimetrové hody 5/3:5/3, vyloučení 5:5, červ. karta: 50. Szymanski, 650 diváků, poločas 10:19.