Česko - Island 36:25Úžasná proměna házenkářů! Island doslova smetli a naděje na postup žije

Dauhá

Parádní výkon přinesl skalp Islandu a naděje českých házenkářů na osmifinále mistrovství světa v Kataru ještě žije. Základ vysoké výhry 36:25 položil první poločas snů, během nějž získali reprezentanti desetigólový náskok.

Pavel Horák v péči islandské obrany.

K naplnění snu o postupu potřebují čeští házenkáři ještě porazit v sobotu Alžírsko a hlavně musejí doufat, že v zápase před tím dokáží Egypťané obrat alespoň o bod Island. Pokud by obě tyto věci klaply, národní tým by si zahrál v pondělí v Losialu osmifinále proti vítězi skupiny D, což budou Dánové nebo Němci.

Česká kanonáda se rozjela hned od začátku. Platil rytmus, co minuta to gól, a v osmé tak vedli reprezentanti už 8:3, když mohli těžit z výborně fungující obrany i z nápaditého zakončení. Zoufalý islandský trenér si bral oddechový čas, jenže ani tím nenašel způsob, jak zastavit nečekanou útočnou explozi národního týmu.

Hodně ji napomáhalo Jíchovo působení na postu pivota, kde český kapitán účinně rozbíjel islandský defenzivní val a ještě k tomu razantně pálil. Navíc spolu se Szymanskim a Horákem tvořil mohutnou obrannou hráz spojkám soupeře.

Jícha střílel, Štochl skvěle chytal

Hodně důležité pro zvyšující se české vedení byly i parádní zákroky Štochla v brance, za první poločas jeho úspěšnost vyšplhala na neuvěřitelných 52 procent. Jícha velel gólovému koncertu, svůj střelecký příspěvek ale přidávala i obě křídla Jurka s Hrstkou.

Dařil se i rychlý protiútok, prostě všechno až zázračně klapalo. Po čtvrthodině tak byl stav 13:5 a Island si nevěděl rady s hrou českého týmu, na kterou se nemohl připravit nikde u videa. Takhle dobře totiž reprezentanti za posledních patnáct let snad nikdy nehráli.

Poločasové vedení 21:11 bylo víc než slibné. Český tým i po změně stran vydržel u velkého nasazení v obraně, což mu nabízelo možnost realizovat rychlé brejky. Island se hodně snažil něco s výsledkem udělat, ale dělal hodně chyb a nedostal se v rozdílu skóre blíž než na sedm gólů. Po Jíchově už jedenácté trefě to bylo devět minut před koncem 31:23 a bylo hotovo.

MS házenkářů v Kataru, skupina C:
Česko - Island 36:25 (21:11)
Nejvíce branek: Jícha 11/4, Hrstka 6, Sobol 4, Linhart a Jurka po 3 – Gudjonsson 5, Petersson 4/2, Kristjansson a Gunarsson po 4, rozhodčí I Suk a Kchu Ban-ok (oba Kor.), sedmimetrové hody: 5/4:2/2, vyloučení 6:7, 700 diváků.