Rubriky:

Míčové sporty

Máčala navštívil házenkáře. Na život bez alkoholu a vepřového si jde zvyknout, říká

23. ledna 2015 17:08 - Dauhá

Vzácného hosta si pozvali čeští házenkáři na páteční oběd do hotelu Intercontinental City v Dauhá. Přišel mezi ně fotbalový trenér Milan Máčala, který začátkem 90. let vedl tehdejší československou reprezentaci, ale nyní už přes dvacet let působí v zemích ležících v oblasti Perského zálivu.

 

Pavel Lebeda/chf.cz

Když si Máčala s hráči potřásl rukou, před celým týmem pak uznale pronesl: „Včera to bylo parádní. Nechytil jsem kvůli fotbalovým povinnostem ten Island v televizi ale od začátku. Začal jsem koukat, až když jste vedli už o šest, takže ani nevím, jak jste ten náskok získali."

Nejlepší český výkon na MS sice Máčala na vlastní oči neviděl, chystá se ale na sobotní závěrečný duel skupiny proti Alžírsku. „Házenou mám rád, chodil jsem na ni, když jsem ještě doma trénoval Olomouc. Tady ale půjdu poprvé, zatím vůbec nebyl čas. Ve čtvrtek jsme hráli zápas s jedním klubem ze Saúdské Arábie, v pátek mají zase volný den házenkáři. Snad už se v sobotu do haly dostanu," plánoval.

„Pro sport se v Kataru dělá hodně a právě ty naše dva, fotbal a házená, mají teď prioritu," dodal Máčala působící u šestého týmu místní ligy Al Ahlí. „Přijdete a řeknou vám: tohle je stadión, mančaft a rychle ukaž, co umíš. Na to tady v září doplatil Ivan Hašek, kterého po zápase s námi vyhodili," líčil.

Sám už v 71 letech taky chystá návrat domů. „Mám svůj věk, po minulé sezóně mě přemluvili ještě na jeden rok. Cením si toho, že tady takhle dlouho dostávám dobrou práci. Různí matadoři tady nepřečkali, sám nevím, jak mně se to povedlo."

Když se nedaří, máte problém, líčí Máčala

V oblasti Perského zálivu vedl i čtyři reprezentační celky. S Kuvajtem dokonce dvakrát vyhrál Gulf Cup. „Hodně ceněný pohár. Bylo neuvěřitelné, co se pak v zemi dělo. Získal jsem si tím slušné jméno, chodily další nabídky." S Ománem se málem probil na olympiádu do Atén, s Bahrajnem měl blizoučko k postupu na mistrovství světa 2010. „To mě bylo nejvíc do breku, když jsme na Novém Zélandu neproměnili penaltu. Tady je v každé zemi krásně, když vyhráváte, ale jakmile se nedaří, tak máte problém.

Fotbal i v Kataru jde podle něj pomaličku nahoru. „Na asijském mistrovství teď sice neudělali ani bod, ale juniorská devatenáctka už vyhrála kontinentální šampionát," prozradil Máčala, jenž si život v pohádkově bohaté zemi snaží užít, i když nemluví arabsky. „Baví mě to jejich zanícení pro fotbal, umí vytvořit skvělé podmínky. Vybudují stadióny i zázemí a nelámou si hlavu, co s tím bude," vykládal český kouč.

„Auto je tady jako u nás kolo. Pěšky se nechodí, skoro ani není kde a dokud bude dost nafty, tak tady nic nebude problém," líčil. „Na život bez vepřového masa i alkoholu si zvyknete, ostatně pivo lze obstarat na kartu ve speciálním obchodu pro cizince. Člověk tak nějak splyne s tím prostředím. I když jsem tu plně soustředěný na fotbal a třeba závody velbloudů opravdu nesleduji," naznačil svůj dojem z katarského pobytu.

Martin Kézr (Dauhá), Právo

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty