Alžírsko - Česko 20:36Házenkářům Egypt do osmifinále MS nepomohl, po alžírském skalpu si zahrají o Prezidentský pohár

Martin Kézr (Dauhá)Právo

Škoda, že postup takhle utekl. Čeští házenkáři totiž po velmi dobrém výkonu v pohodě rozstříleli Alžírsko 36:20, jenže jejich naděje na osmifinále mistrovství světa zemřela v Kataru ještě dřív, než vůbec rozehráli poslední utkání skupiny. Nutná pomoc Egypta totiž nepřišla, v zápase hraném o dvě hodiny dřív podlehl Islandu rozdílem tří gólů.

Český házenkář Filip Jícha v zápase s Alžírskem.

Pro národní tým teď přes dvě výhry, které nasbíral do tabulky, zřejmě nejtěžší skupiny šampionátu, může být maximem už jen 17. příčka z letošního MS. Za ni se dává zvláštní trofej věnovaná prezidentem IHF Hassanem Mustafou jako útěcha z měření sil týmů, které neprošly do vyřazovací části.

Češi tak o pohár začnou bojovat v pondělí od 17 h našeho času v Duhailu s Ruskem a o den později narazí podle výsledku na lepšího či horšího ze souboje Bělorusko–Bosna a Hercegovina. Trofej by tak reprezentanti získali jen v případě dvou výher.

I když je tedy postup do osmifinále ztracen, práce českého mužstva v Kataru zdaleka nekončí. Ve hře je i odvrácení hrozby nejhoršího umístění na MS, kterým je dosud 18. příčka z roku 2001. Tehdy se však o žádný Prezidentský pohár nehrálo a pořadí se určilo podle bodového zisku vyřazených týmů ve skupině.

I když reprezentanti nemohli nevědět, že ten pro ně potřebný bod Egypt nezískal, hodili zklamání za hlavu a nastoupili proti Alžířanům absolutně soustředěni, takže si šli od začátku za svým. Už v 8. minutě vedli 5:1, přičemž jistotou byl znovu Štochl v brance a v útoku se českému mužstvo dařilo pestré zakončování.

Úřadující africký mistr sice pak ještě snížil na rozdíl dvou branek (7:9), ale potom se zatvrdili obrana s gólmanem národního týmu a přišla sedmigólová šňůra, převážně z trháků. Český náskok do poločasu narostl do dvouciferné podoby, byla to docela příjemná podívaná.

Ani s náhradníky nebylo o výhře pochyb

Po změně stran zkusilo Alžírsko hodně vysunout obranu, ale útočnou chuť reprezentantům tím nevzalo. Skupinka hodně hlasitých českých fanoušků v hledišti si užívala každý gól v alžírské síti. A že jich bylo, nakonec šestatřicet.

Navíc vzadu zůstával velkou jistotu Štochl s úspěšností zásahů přes čtyřicet procent, takže o výrazném vítězství nebylo pochyb, i když se do hry dostali náhradníci včetně benjamínka Kasala. Všem se ale musela neustále do hlavy vkrádat myšlenka, že odehrát první tři utkání na turnaji s takovým naladěním a v té házenkářské pohodě jako ta další s Islandem a Alžírskem, nemusela zůstat osmifinálová brána pro Česko zamčená.

MS házenkářů v Kataru:
Skupina C
Česko–Alžírsko 36:20
Nejvíce branek: Jícha 7, Linhart 5, Hrstka a Szymanski po 4 – Daúd 6/3, Hamúd 5, Berkús 3, Súdaní 2, rozhodčí Hizaki a Ikebuči (oba Jap.), sedmimetrové hody 1/1:4/3, vyloučení 2:1, 550 diváků, poločas 21:10.
Island-Egypt 28:25 (15:10)
Francie - Švédsko 27:25 (11:12)