Rubriky:

Míčové sporty

Šance basketbalistů zahrát si ME jsou otevřené

2. září 2005 15:40 - PRAHA

První část úkolu splněna, mohli si ve čtvrtek říci čeští basketbalisté. Reprezentační mužstvo totiž završilo povedenou jízdu úvodní částí dodatečné kvalifikace o evropský šampionát a výhrou v Polsku si také ve čtvrtém duelu udrželo vlastní neporazitelnost. A stále může snít o tom, že si po dlouhých šesti letech zahraje na mistrovství Evropy.

Českému týmu teď stojí v cestě výběry Izraele a Maďarska. Turnaj se uskuteční už v dějišti mistrovství Evropy Srbsku a Černé Hoře a jen jeho vítěz získá právo připojit se k elitě. "Myslím, že teď je to naprosto otevřené. Všechny týmy mají šance na postup úplně stejné. Bude záležet na momentální formě a také na tom, ke komu se přikloní trocha štěstí," řekl dnes ČTK kouč Michal Ježdík.

Nyní jej těší hlavně to, že se jeho tým ve čtvrtek dokázal vypořádat s náročnou zkouškou na polské půdě a udržel se dál na vítězné vlně. "Pořád jsme klukům vštěpovali, že v Polsku mohou vyhrát, i když to bude stát hodně sil. A nakonec to dokázali. Rozhodla jednoznačně naše mentální síla," pochvaloval si Ježdík.

Poláci neustáli tlak

Českému výběru by ve čtvrtek ve Wloclawku "stačila" k postupu i prohra menší než o devět bodů, protože v prvním vzájemném duelu Polsko v Praze přehrál v poměru 73:64. Ale Welsch a spol. odmítli kalkulace a šli za výhrou.

"Bylo by hodně slepé, kdybychom tam jeli s tím, že nám stačí prohrát o tolik a o tolik...," zdůraznil Ježdík. "Nakonec se to všechno obrátilo proti Polákům. Pořád před sebou měli jen to, aby nás porazili o deset bodů, vůbec si nepřipouštěli, že by s námi také třeba mohli prohrát. Pak se dostali pod obrovský tlak a neustáli to," dodal Ježdík.

Trenér klade důraz na obranu

Kvalitní práce na obranné polovině a týmový výkon - to jsou podle Ježdíka základy úspěchu českého týmu v první části dodatečné kvalifikace. "Třikrát jsme inkasovali méně než 65 bodů, jen Estonci nám doma dali víc. To je výborná vizitka," uvedl Ježdík, který oceňuje i zastupitelnost v týmu. "Nejsme tým dvou nebo tří hvězd. Naopak, držíme v pravidelné rotaci deset hráčů. To je velmi podstatná věc," prohlásil kouč mistrovského Nymburka.

Čeští reprezentanti nemají čas a prostor na oslavy dílčího úspěchu. Už dnes brzy ráno odlétali z Polska, po dopoledním příjezdu do Prahy se připojili ke svým klubům a už v úterý se znovu budou v metropoli hlásit na reprezentačním srazu.

Mohou se ale těšit na to, že si po dlouhé době na tréninku zahrají milovaný "fotbálek". "Klukům jsem slíbil, že pokud v Polsku vyhrají, udělám výjimku a oni si budou moci zakopat," připomněl Ježdík s úsměvem kuriózní sázku. "Snad někde obstarám i ten slíbený míč fotbalové Barcelony," věřil reprezentační lodivod.

Hráči se odreagují v divadle

Basketbalisté si ve středu večer znovu zpestří program návštěvou pražského vinohradského divadla, kde shlédnou hru Brouk v hlavě. V ní se představí Ivan Trojan, populární herec a vášnivý basketbalový fanoušek, který nechyběl ani na domácích kvalifikačních zápasech.

Už v pondělí se hráči navíc dozví termíny závěrečné fáze kvalifikace, která se odehraje v Novém Sadu. Tam Češi odcestují příští sobotu. "Určitě budeme zase připravení dobře. Už v pátek jsme začali se skautingem. Nesmíme ztrácet čas," dodal Ježdík.

ČTK

Zrušit