Rubriky:

Míčové sporty

Výhra nad Nizozemskem udržela volejbalisty ve hře o postup na ME

4. září 2005 20:17 - BĚLEHRAD

Čeští volejbalisté se v neděli dočkali na třetí pokus prvního vítězství na mistrovství Evropy a výhrou 3:0 nad Nizozemskem oživili své šance na postup do semifinále. Po jednoznačném prvním setu zvládli dvě těžké koncovky. Po dni volna zakončí základní skupinu v Bělehradě zápasy se Španělskem a Řeckem, k přesunu do finálové fáze v Římě však potřebují pomoc soupeřů.

Omlazený nizozemský tým se letos neprobojoval na mistrovství světa, na ME zatím rovněž dvakrát prohrál a dnešní utkání pro něj začalo studenou sprchou. Čechy totiž nažhavila předchozí porážka Francouzů se Španěly a než se chybující výběr Oranjes stačil vzpamatovat, prohrával rychle 0:5. Na jedenácti bodech už měl trenér Brokking vybrány oba oddechové časy, pak se snažil nápor soupeře zastavit střídáním.

Skóre i tak narostlo na hrozivých 16:4. Respekt si získal zejména Lébl blokem, ale krátké polevení v koncentraci na příjmu dovolilo nástupcům slavné generace olympijských vítězů z Atlanty zkorigovat v závěru na sedmibodový rozdíl.

Nizozemci se však rychle z debaklu vzpamatovali, z nejhoršího jim pomohl Van de Wel, který nastoupil od druhého setu, a čeští hráči po chybách v útoku ztráceli až tři body. Dlouho byli o krok zpět, ale trpělivou hrou postupně dotahovali a za stavu 19:18 se poprvé v setu dostali do vedení. Každá ztráta by ve snaze udržet se ve hře o postup mrzela dvojnásob, úspěšnou koncovku zařídil neomylným útokem Jakub Novotný.

Nejvíce bodů uhrál opět Novotný

Hra nervů pokračovala, výraznější převahu si nevypracoval ani jeden tým, ale Nizozemci znovu dlouho byli bodově o krok vepředu. Po dvou útocích do bloku přišel za stavu 16:18 na hřiště Hudeček místo Pláteníka a uvedl se tvrdou smečí. Nakonec mistrovi Francie z Cannes patřil i poslední bod, když při třetím mečbolu zablokoval.

Nejvíce bodů v českém dresu znovu nasbíral univerzál Jakub Novotný (15). Čeští volejbalisté tak stejně jako v červenci ve světové kvalifikaci Nizozemce porazili a udrželi se ve hře o postup, který si zajistí z šestičlenné skupiny jen dva celky. Pro třetí bude náplastí přímá kvalifikace na příští mistrovství Evropy v roce 2007 v Rusku.

Výsledek - skupina B:
Česká republika - Nizozemsko 3:0 (18, 22, 24)
Rozhodčí: Vaz De Castro(Portug.), Biber (Ukr.). Čas: 80 min. Diváci: 1480.
ČR: Zapletal, Pláteník, Rak, J. Novotný, Novák, Lébl, libero Habada - M. Novotný, Staněk, Hudeček.
Nizozemsko: Van Tarel, Van Dijk, Kooistra, Klok, Horstink, Bontje, libero Maan - Van de Loo, Paulides, Van de Wel, Trommel.

Tabulka:
1. Francie 3 2 1 8:4 5
2. Španělsko 3 2 1 6:6 5
3. SČH 2 2 0 6:1 4
4. ČR 3 1 2 4:6 4
5. Řecko 2 1 1 4:5 3
6. Nizozemsko 3 0 3 3:9 3

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty