Basketbalistky jdou do čtvrtfinále ME z prvního místa

BURSA

České basketbalistky ani v posledním utkání v základní skupině na evropském šampionátu v Turecku nepoznaly hořkost porážky. Svěřenkyně trenéra Bobrovského ve středu přehrály rozdílem třídy Lotyšsko 76:45 a do čtvrtfinále postoupily zaslouženě z prvního místa. V pátek v Ankaře se Češky střetnou s domácími Turkyněmi.

Ilustrační foto

Hned od začátku zápasu české basketbalistky rázně odmítly jakékoli předběžné kalkulace o tom, že si mohou dovolit prohrát až o 18 bodů, a přesto postoupí z prvního místa. Do utkání vstoupil český tým s razancí a důrazem v obraně. Po vedoucím koši Němcové sice trojkou otočila výsledek poprvé a naposledy v utkání Jansoneová, ale české hráčky už žádnou další naději svým soupeřkám, které v úterý jasně přehrály Řecko, nedaly.

Rychlé protiútoky s přehledem zakončovala vedle Němcové, Veselé a Kulichové hlavně Vítečková, která v první čtvrtině střelecky zářila nejen z tříbodového, ale i dvoubodového území. Po osmi minutách vedly už české basketbalistky 23:7 a Lotyšky působily na hřišti často doslova bezradně.

V poločase náskok 28 bodů

Pokud se soupeřky odvážily do podkošového prostoru, stačily české hráčky jejich střelecké pokusy blokovat. Proto také lotyšská koncovka měla v prvním poločase pouze osmnáctiprocentní úspěšnost a také střelkyně z tříbodového území české basketbalistky pečlivě bránily.

V poločase už měl český tým osmadvacetibodový náskok. Po změně stran sice pokračovaly české hráčky v pohodovém basketbalu, pod dojmem vysokého vedení už ale hra ztratila tempo z prvního poločasu a Lotyšky alespoň částečně srovnaly krok. Stačily už ale pouze přibrzdit další narůstání náskoku.

Trenér Jan Bobrovský dal postupně příležitost všem hráčkám z lavičky, na rozehrávce se vedle sebe objevily v závěrečné čtvrtině Borecká s Uhrovou. Smůlu měla pivotka Kulichová, pro kterou šest minut před koncem kvůli zbytečným osobním chybám utkání skončilo.

Soupeřem českých basketbalistek v pátečním čtvrtfinále mistrovství Evropy v Ankaře bude od 19:30 domácí Turecko. Turkyně skončily čtvrté ve skupině B. Další čtvrtfinálové dvojice tvoří Litva - Polsko, Španělsko - Lotyšsko a Rusko - Francie.

ME v basketbalu žen
Skupina A
Česká republika - Lotyšsko 76:45 (25:12, 46:18, 62:35)
Nejvíce bodů: Vítečková 18, Pavlíčková 15, Veselá 10, Kulichová 10, Němcová 6, Machová 5, Mokrošová 4, Večeřová 3, Borecká 3, Uhrová 2 - Teilaneová 12, Jekabsoneová 12, Kublinová 6, Basková 6. Rozhodčí: Bulto (Šp.), Mrdak (SČH). Fauly: 16:11. Trestné hody: 13/8 - 11/7. Trojky: 6:2. Diváci: 550.
Francie - Německo 79:48 (38:31)
Nejvíce bodů: Godinová 14, Antibeová 13, Dijonová 12, Dumercová 10 - Frölichová 12, Askampová 9.
Polsko - Řecko 59:49 (35:29)
Nejvíce bodů: Bibrzycká 19, Krupská-Tyszkiewiczová 12, Karpiňská 11 - Samorukovová 16, Maltsiová 15, Sarekguová 12.