Basketbalistky porazily na ME Turecko a jsou v semifinále

ANKARA

Výborný střelecký výkon v úvodu zápasu a takticky vyspělá hra po změně stran zajistily českým basketbalistkám ve čtvrtfinále mistrovství Evropy v Ankaře vysoké vítězství 86:60 nad domácím Tureckem. Reprezentantky po tomto úspěchu zároveň postoupily na mistrovství světa, které bude za rok v Brazílii. V sobotním semifinále se střetnou od 19:30 se Španělskem, druhou dvojici tvoří Litva a Rusko.

České basketbalistky postoupily na ME do semifinále - ilustrační foto.

Střelecká smršť odstartovala úvod utkání, v němž určovaly režii Vítečková s Němcovou, které neomylně trefovaly koš soupeřek. Český tým výborně kombinoval, hrál v rychlém tempu a po čtyřech minutách už vedl 13:4. Bouřlivé prostředí z poloviny zaplněné Atatürkovy haly ale vybičovalo turecké basketbalistky rovněž ke zvýšení tempa.

Domácí hráčky spoléhaly na jednoduchý basketbal, dlouho nehledaly pozice a bez větších příprav zakončovaly. Výsledkem byla oboustranně nesmírně rychlá hra, v níž po prvních deseti minutách vedly české hráčky desetibodovým rozdílem 33:23. Na vysokém počtu bodů se podepsala pětasedmdesátiprocentní úspěšnost střelby z dvoubodového i tříbodového území. Vítečková za první čtvrtinu dala 13 bodů a Němcová deset.

Turecké hráčky se pokoušely srovnat krok se svými soupeřkami i v obraně, kde však byly o poznání pomalejší a častěji se také dopouštěly osobních chyb. Přesto domácí basketbalistky nechtěly pustit protivnice do příliš velkého vedení, snažily se i o nátlakovou hru a po nepřesnostech protivnic v rozehrávce se jim podařilo snížit na šestibodový rozdíl.

Český tým zvrat nepřipustil

Soustředěně hrající český tým ale zvrat nepřipustil, naopak k Němcové a Vítečkové se střelecky přidaly i Veselá s Večeřovou. Navíc měly turecké hráčky problémy s přesnější defenzivní hrou a postupně je opouštěla i přesnost v zakončení hlavně z tříbodového území. Odražené míče sbíraly nejčastěji Veselá s Němcovou a také Machová, která dávala kombinačním akcím rychlost. Do přestávky si české basketbalistky udržely i po několika zaškobrtnutích jedenáctibodový náskok 50:39.

Po změně stran změnil český tým způsob hry. Místo rychlých protiútoků dostala přednost klidnější a kombinačně jistější hra s pomalejšími akcemi. Nervózní turecké hráčky se sice pokoušely o zvrat, zdálky ale ztratily střeleckou přesnost a v podkošovém prostoru stačily české reprezentantky hodně jejich střeleckých pokusů úspěšně blokovat. Po půlhodině už vedly české hráčky dvacetibodovým rozdílem 67:47 a ve zbytku utkání chladnokrevně eliminovaly tureckou snahu o snížení náskoku.

Česká republika - Turecko 86:60 (33:23, 50:39, 67:47)
Nejvíce bodů: Němcová 20, Vítečková 19, Večeřová 12, Veselá 11, Machová 8, Uhrová 8, Pavlíčková 5, Kulichová 3 - Kimyaciogluová 12, Yilmazová 10, Horasanová 10. Rozhodčí: Staudenmayer (Něm.), Mrdak (SČH). Fauly: 8:16. Trestné hody: 15/8 - 7/3. Trojky: 6:5. Diváci: 2250.