Basketbalistky budou opět bojovat o evropské zlato s Ruskem

České basketbalistky dostanou na evropském šampionátu možnost složit reparát z finále minulého mistrovství. Stejně jako před dvěma lety v Řecku, i letos v Turecku se svěřenkyně trenéra Bobrovského propracovaly až do finále, v němž změří síly s Ruskem. Cesta do finále vedla v sobotu přes Španělsko, které Češky přehrály 76:66.

Ilustrační foto

V oboustranně nervózním začátku dnešního zápasu hledaly oba týmy dlouho klid a hlavně střeleckou jistotu. Na rozdíl od pátečního čtvrtfinále s Tureckem se tentokrát českým hráčkám v úvodu vůbec nedařila koncovka. Ze šesti pokusů z dvoubodového území se trefila pouze Večeřová, ale Španělky na tom byly obdobně. Nepřesná muška nebyla pouze důsledkem nervozity, ale také nesmírně agresivní defenzivní taktiky na obou stranách.

Po trojce Machové české hráčky vyrovnaly na 5:5 a Němcová srovnala skóre na 7:7. Souhra ale skřípala, proto už v páté minutě trenér Bobrovský sáhl ke dvěma změnám. Do hry poslal pivotku Kulichovou a Pavlíčkovou, která přinesla uklidnění. V dalším průběhu už diktoval častěji tempo český tým a po střelách Pavlíčkové a Vítečkové získal ve 12. minutě náskok 19:13.

Španělky odpovídaly rychlými protiútoky, pokoušely se hlavně o zakončení z tříbodového území, které jim na rozdíl od českého týmu příliš nevycházelo. Nejčastěji střílela nejlepší španělská hráčka Valdemorová, ale zejména z dvoubodového území jí zakončení příliš nevycházelo. Několikrát se pokoušela dostat až k podkošové střelbě, kde však narážela na bloky českých pivotek. Přesto Valdemorová zaznamenala v prvním poločase čtrnáct bodů, což bylo více než celý zbytek týmu dohromady.

Trojky Vítečkové a Machové zvýšily náskok

Ve druhé čtvrtině nechal Bobrovský odpočinout na necelých sedm minut Machovou. Místo ní dostala šanci maličká Uhrová, která se blýskla nejen několika zastaveními protiútoků, ale také třemi koši. Se sedmi body byla dokonce v poločase nejlepší střelkyní českého týmu.

Úvod druhé půle vyšel střelecky lépe českým basketbalistkám, které zásluhou Vítečkoví a Němcové získaly ve 22. minutě náskok 38:27. Bojovné Španělky ale nesložily zbraně, využívaly pohotově kombinační chyby soupeřek a vrátily skóre na šestibodový rozdíl. Jenže jejich naději na zvrat uhasily trojkami Vítečková a Machová, po kterých český tým opět vedl až rozdílem čtrnácti bodů. Španělky ztrácely nervy, hrály nečistě a Montesdeocaová dokonce Machovou po její trojce smetla hokejovým bodyčekem.

Španělky se ještě pokusily v závěrečné čtvrtině o zvrat. Agresivní nátlakovou hrou sice snížily na rozdíl šesti bodů, ovšem víc jim české basketbalistky nedovolily.

ME v basketbalu žen
Semifinále
Česko - Španělsko 76:66 (14:11, 31:25, 54:42)
Nejvíce bodů: Machová 18, Pavlíčková 15, Vítečková 13, Veselá 9, Němcová 8, Uhrová 7, Večeřová 4, Kulichová 2 - Valdemorová 26, Palauová 15. Rozhodčí: Christodulu (Řec.), Kowalski (Pol.). Fauly: 14:12. Trestné hody: 12/8 - 8/8. Trojky: 10:6. Diváci: 800.
Rusko - Litva 65:50 (15:17, 31:31, 50:39)
Nejvíce bodů: Ščegolevová 22, Rachmatulinová 13, Stěpanovová 11 - Valentieneová 12, Valužyteová 10. Rozhodčí: Dozai (Chorv.), Mogulkoc (Tur.). Fauly: 10:18. Trestní hody: 21/13 - 8/7. Trojky: 4:6. Diváci: 500.