Rubriky:

Míčové sporty

Volejbalisté se na mistrovství Evropy opět utkají s Bulharskem a Německem

16. února 2015 17:03 - Sofia

Čeští volejbalisté se na říjnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině A v Sofii s domácím Bulharskem, Německem a s vítězem květnové baráže mezi Španělskem a Nizozemskem. Na týmy Bulharska a Německa přitom Češi narazili také na předloňském ME v Gdyni, kde oba zápasy prohráli, podlehli i Rusku a s jediným vyhraným setem skončili na posledním 16. místě.

 

Profimedia.cz

Kouči národního týmu Zdeňku Šmejkalovi, který v době losu vedl trénink ostravského klubu, poslal jména soupeřů asistent Jiří Novák v textové zprávě. "A hned jsem si říkal, že to losování je nějaký divný, že máme dvakrát po sobě skupinu, ve které jsou úspěšné týmy Bulharsko a Německo," řekl ČTK Šmejkal.

"Nestahujeme kalhoty, ale je to hodně těžká skupina. Dovedl bych si představit lehčí, ale český volejbal je ve stavu, v jakém je, a nemůžeme na los žehrat," uvedl Šmejkal. Očekává, že čtvrtým celkem ve skupině bude Nizozemsko. "S nimi a s Němci jsme si domlouvali přáteláky, takže to teď padá," doplnil reprezentační trenér.

Němci mají na kontě bronz z loňského mistrovství světa. Bulhaři hráli v semifinále olympijského turnaje 2012 v Londýně, čtvrtí skončili i na ME 2013 a stejně jako Němci patří do elitní desítky žebříčku světové volejbalové federace FIVB.

V případě postupu soupeř ze skupiny C

Na Španělsko svěřenci trenéra Šmejkala loni narazili v kvalifikační skupině, v Jablonci zvítězili 3:0 a v soupeřově domácím prostředí 3:1. Nizozemce, kteří jsou v žebříčku FIVB o jedinou pozici nad 26. českým týmem, připravilo o přímý postup Chorvatsko.

O pořadatelství letošního ME se Bulharsko podělí s Itálií, základní skupiny se odehrají v Sofii, Turíně, Varně a Bustu Arsiziu od 9. do 11. října. Vítězové skupin postoupí přímo do čtvrtfinále, celky z druhých a třetích míst spolu sehrají osmifinálové duely.

Český tým by se v případě postupu do osmifinále střetl s protivníkem ze skupiny C, v níž budou ve Varně hrát Polsko, Belgie, Bělorusko a vítěz baráže Slovinsko - Portugalsko. Závěrečné boje o medaile jsou na programu 18. října v bulharské metropoli.

Z 16 účastníků turnaje je jich zatím známo třináct, o zbývajících rozhodnou květnové kvalifikační dvojzápasy Slovinsko - Portugalsko, Švédsko - Estonsko a Španělsko - Nizozemsko. Do čela základních skupin byli při dnešním sofijském losu vedle obou domácích výběrů nasazeni také mistři světa Poláci a obhájci evropského titulu Rusové, úřadující olympijští vítězové z Londýna.

Čeští reprezentanti od čtvrtého místa na šampionátu v roce 2001 v Ostravě už na evropské scéně jen paběrkovali. Ze základní skupiny od té doby dokázali postoupit jen jednou, znovu v domácím prostředí před čtyřmi lety.

Rozlosování základních skupin ME volejbalistů 2015:
Skupina A (Sofia):
Bulharsko
Německo
ČR
Španělsko/Nizozemsko
Skupina B (Turín):
Itálie
Francie
Chorvatsko
Estonsko/Švédsko
Skupina C (Varna):
Polsko
Belgie
Bělorusko
Slovinsko/Portugalsko
Skupina D (Busto Arsizio):
Rusko
Srbsko
Slovensko
Finsko
ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty