Montpellier - USK Praha 72:77Basketbalistky USK postoupily do čtvrtfinále Evropské ligy, Brňanky nevyhrály ani jednou

Brno

Basketbalistky ZVVZ USK Praha postoupily do čtvrtfinále Evropské ligy. K vyrovnání maxima z minulé sezóny jim pomohla výhra 77:72 v dnešním závěrečném utkání základní skupiny na hřišti Montpellieru. České mistryně tak udržely třetí místo v tabulce skupiny A a v březnu se utkají se Salamankou o postup do Final Four. Neuspěly naopak hráčky IMOSu Brno, které se se soutěží rozloučily domácí prohrou s tureckým Kayserisporem 64:76. Vítězky Evropské ligy z roku 2006 si připsaly nejhorší výsledek v klubové historii, neboť ani jednou nevyhrály a v tabulce skupiny B skončily beznadějně poslední.

Lindsay Whalenová (vlevo) z Kayserisporu brání Michaelu Stejskalovou z Brna.

Pražanky se hned v úvodu chytly při střelbě z dálky, Eva Vítečková dala v první čtvrtině tři trojky. Získaly tak rychle náskok osmi bodů, jenže domácí hráčky odpověděly šňůrou 8:0, o kterou se starala zejména Valeriane Ayayiová. Dvacetiletá francouzská reprezentantka dala v první části 11 bodů.

Ve druhé části její roli převzala pivotka Elodie Godinová, která se trefovala především z dálky. USK se nevedla obrana podle představ, a když se k tomu přidaly i zbytečné chyby a obdržený koš v poslední sekundě poločasu, šly vysokoškolačky na poločasovou přestávku s mankem šesti bodů.

Godinová byla v ráži a dlouho držela vedení domácích, ale pak dala osm bodů v řadě do té doby nevýrazná rozehrávačka USK Danielle Robinsonová a Pražanky rázem vedly.

Velmi dobrý zápas hrála zejména zkušená španělská rozehrávačka USK Laia Palauová, která před zápasem měla nejhorší úspěšnost střelby za tři body v soutěži, tentokrát však dala tři trojky. Svůj tým táhla i dobrou obranou a tradičně přihrávkami, kterých posbírala hned 11 a potvrdila tak, že je v asistencích nejlepší ze všech hráček této sezóny Euroligy.

Byla to právě Palauová, kdo odrazil snahu domácích ještě rychle získat vedení na svou stranu a pokusit se vybojovat výhru o 12 bodů, kterou Francouzky k postupu potřebovaly. Jenže české mistryně si zkušeně hlídaly vedení a dovedly zápas k postupovému vítězství.

Podle postavení v tabulce měl být dalším soupeřem USK ruský Orenburg, který skončil na druhém místě skupiny B, ovšem vzhledem k tomu, že dál postoupily hned tři ruské celky, tak dva z nich se podle pravidel musejí spolu utkat ve čtvrtfinále. Proto vedení soutěže sáhlo k tomu, že Jekatěrinburg se utká s Orenburgem a USK dostane jeho soupeře Salamanku. Další dvě dvojice tvoří Galatasaray s Fenerbahce a Kursk s Bourges.

První čtvrtfinále sehrají Pražanky 3. března v Salamance, odveta je na programu 6. března a 11. března by se hrál případný rozhodující třetí zápas. Se Salamankou se dvakrát utkaly v minulé sezóně: doma vyhrály 76:58, ve Španělsku podlehly 77:79.

Brňanky od začátku bez šance

Jednoznačný charakter zápasu daly hned úvodní minuty. Brňanky se nedokázaly prosadit proti zónové obraně soupeřek, jejich střelecké pokusy ze střední vzdálenosti postrádaly přesnost. První koš českých vicemistryň zaznamenala ve 4. minutě až za stavu 0:9 Američanka Smithová.

Turecký tým, který už rovněž ztratil naději na postup do čtvrtfinále, převyšoval brněnské soupeřky jednoduchými kombinacemi. Basketbalistky Kayserisporu se dostávaly bez většího odporu pod koš i k snadnému zakončení. Nejvíce ale IMOS přehrávaly v doskakování, kde získaly téměř dvakrát více míčů než domácí celek.

Zásluhou přesné koncovky Jalčové, která zaznamenala 17 bodů, udržely Brňanky do poločasu jedenáctibodové manko. Ovšem ve třetí čtvrtině znovu ovládly hru hráčky tureckého týmu, které po půlhodině vedly už o 22 bodů. V poslední čtvrtině svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského alespoň zkorigovaly výsledek, pomohlo jim k tomu i to, že nasazení soupeřek značně polevilo.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:
Skupina A:
Montpellier - USK Praha 72:77 (21:22, 43:37, 57:58)
Nejvíce bodů: Godinová 21, Halmanová 16, Tanquerayová 13, Ayayiová 12 - Vaughnová 17, Palauová 15, Petrovičová 14, Vítečková 13, Robinsonová 10. Fauly: 11:17. Trestné hody: 15/9 - 10/8. Trojky: 3:9. Doskoky: 29:40.
Galatasaray Istanbul - Wisla Krakov 63:45
Dynamo Kursk - Jekatěrinburg 74:73.
Skupina B:
BK IMOS Brno - Kayserispor 64:76 (15:24, 31:42, 43:65)
Nejvíce bodů: Jalčová 17, Stejskalová 12, Hindráková 10 - Margineanová 14, Kaltsiduová 12, Uralová 11. Fauly: 13:18. Trestné hody: 23/11 - 12/10. Trojky: 7:4. Doskoky: 29:56.
Orenburg - Fenerbahce Istanbul 64:56
Bourges - Salamanca 73:55
Schio - Energa Toruň 93:61.