České basketbalistky dosáhly na evropské zlato!

ANKARA

Vítězné tažení basketbalistek na mistrovství Evropy v Turecku nezastavily v nedělním finále ani obhájkyně titulu z Ruska. České reprezentantky oplatily soupeřkám dva roky starou finálovou porážku z Řecka a po výhře 72:70 získaly evropské zlato. Vedle historicky cenného kovu se mohou těšit i z postupu na světový šampionát příští rok v Brazílii.

České ženy se musely hned v úvodu potýkat s hodně aktivní ruskou obranou, která nedovolovala pronikat pod koš a nutila hráčky k zakončení z nepřipravených pozic. "Bylo škoda, že jsme nechaly soupeřky dostat do o relativně bezpečného vedení," zamrzelo trenéra Jana Bobrovského.

Po první čtvrtině měly jeho svěřenkyně šestibodové manko (18:24), které vinou zbrklé střelby narostlo po čtvrtině až k výrazné podobě skóre 23:36, když národní tým se neprosadil žádným z pěti trojkových pokusů. Jen třináct bodů českého celku ve druhé části není dobrá vizitka útoku, ale sborná byla dlouho lepší v doskakování.

Teprve když se ve třetí části zlepšila obrana, zdálky se chytila Němcová a pod košem si přes věže Stěpanovovou i Šakirovovu začala konečně věřit Večeřová, nastala korekce skóre a patnáct minut před koncem jsme prohrávali už jen 46:49. Na palubovce nepříliš zaplněné ankarské haly se potom rozpoutal boj o každý míč. Do poslední desetiminutovky šla naše děvčata za stavu 55:60.

Vyfaulování Artěšinové a důležitá trojka Klimešové znamenaly další vykřesání naděje, potom klíčové body obstarávala Pavlíčková a Machová dokonce trojkou dvě minuty před koncem srovnala na 68:68. Rusky získaly navrch po koši Rachmatulinové, ale český tým sehrál lépe koncovku duelu a osm vteřin před koncem Němcová zdálky trojkou rozhodla neuvěřitelně dramatický zápas. Soupeřky měly k dispozici ještě jeden útok, ale chybovaly a faulovaná Vítečková z trestného hodu jen pečetila výhru.

ME basketbalistek
Finále
Česko - Rusko 72:70 (18:24, 31:43, 55:60)
Body: Němcová 18, Večeřová a Vítečková po 12, Pavlíčková 11, Machová 9, Veselá 4, Klimešová 3, Kulichová 2, Uhrová 1 - Stěpanovová 18, Artěšinová a Rachmatulinová po 11, Korstinová 9, Šakirovová 9, Abrosimovová 8, Ščegolevová 4. Rozhodčí: Pilipauskas (Lit.), Bulto (Šp.). Fauly: 18:15. Trestné hody: 14/8 - 20/14. Trojky: 6:2. Diváci: 1000.
O 3. místo
Španělsko - Litva 83:65 (19:5, 37:25, 62:44)
Nejvíce bodů: Montaňanová 21, Fernandezová 19, Valdemorová 15, Ferragutová 12 - Marcauskaiteová 13, Valužyteová 13, Sulciuteová 11. Rozhodčí: Mattioli (It.), Latišev (Lot.). Fauly: 17:19. Trestné hody: 20/18 - 11/8. Trojky: 7:7. Diváci: 550.