Brno porazilo Soul a je v semifinále Světové ligy basketbalistek

SAMARA (Rusko)

Basketbalistky Gambrinusu Brno porazily ve svém druhém vystoupení na finálovém turnaji Světové ligy v Samaře korejský Soul vysoko 95:40 a zajistily si postup do semifinále. České mistryně o svém jednoznačném vítězství rozhodly precizní obranou ve druhé čtvrtině, kterou vyhrály v poměru 30:4.

Hráčky Soulu udržely se soupeřkami krok pouze prvních deset minut, kdy byl stav 18:16. Korejky se ještě stačily vracet do obranného postavení a brněnské basketbalistky se vzhledem k časnému začátku utkání dostávaly pomaleji do střeleckého tempa. Od druhé čtvrtiny ale už měl zápas podobný scénář, jako většina utkání Brna v české lize.

Hráčky Gambrinusu předčily soupeřky rychlostí a využívaly chyby soupeřek v rozehrávce k bleskovým protiútokům. Korejské družstvo působilo hodně bezradně proti pohyblivé a důrazné brněnské obraně, navíc zaostávalo v podkošovém doskakování a v obraně často faulovalo. Český tým trestal každou chybu protivníka.

Ve stejném duchu pokračovalo utkání i po změně stran. Trenér Jan Bobrovský dával postupně příležitost všem hráčkám, ty udržely vysoké tempo a po půlhodině hry už vedly vysoko 71:24. Střelecky se v českém týmu nejvíce prosazovalo kvarteto Veselá, Žirková, Vítečková a Machová. V podkošovém doskakování vynikala Američanka Miltonová a dařilo se i zbývajícím třem pivotkám Kováčové, Kulichové a Hartigové.

"Kromě první čtvrtiny nás korejský tým příliš neprověřil, čekal jsem ze strany Soulu větší odpor. Důležitá byla herní pohoda, soupeřky jsme přehráli po všech stránkách. Vítězství ale rozhodně nechci přeceňovat," řekl trenér Brňanek Bobrovský.

Výsledek - skupina A:
Gambrinus SIKA Brno - Soul 95:40 (18:16, 48:20, 71:24)
Body: Veselá a Žirková po 15, Vítečková 14, Machová 12, Miltonová, Kováčová, Kulichová po 9, Hartigová 8, Hejdová 4 - Ji- lan Suk 8, Jong See a Na Jon po 7. Rozhodčí: Bolanov (Rus.), Ginarte (Kuba) a Tatičová (SČH). Fauly: 17:26. Trestné hody: 26/19 - 15/10. Trojky: 4:2. Diváci: 300. Nejlepší hráčka: Žirková.