Basketbalistky Brna porazily i Havanu a vyhrály skupinu Světové ligy

SAMARA

Basketbalistky Gambrinusu SIKA Brno ve Světové lize porazily soupeře z Havany 83:62 a bez zaváhání vyhrály skupinu A. Souboj dvou neporažených týmů rozhodly Brňanky ve druhé čtvrtině, kdy Kubánky přehrály sérií rychlých protiútoků. Podle trenéra Brňanek Jana Bobrovského startuje pod hlavičkou Havany v Samaře kubánská reprezentace, která vyhrála Panamerické hry.

Soupeř držel krok v úvodních deseti minutách a pak i ve třetí čtvrtině, předtím ale už ve druhé části nasadily basketbalistky českého mistra k trháku. Brňanky v té době byly přesné v obraně a po získání míčů vyrážely okamžitě do brejků. "S touto taktikou měl kubánský tým značné problémy, neboť se nestačil vracet do obrany," uvedl trenér Jan Bobrovský. Do poločasu získal český tým třináctibodový náskok (41:28).

Po změně stran sice našly na chvíli Kubánky odpověď na brněnskou hru. Svým akcím dodaly rychlost, zpřesnily i koncovku a třetí čtvrtina skončila nerozhodně 19:19. V závěrečné desetiminutovce ale opět převzaly taktovku Brňanky, které hrály kombinačně přesněji a soupeřkám nedaly naději na zvrat. Naopak se střelecky chytila Žirková, které se dařily trojky. Nejlepší střelkyní Brna byla Američanka Miltonová s 21 body.

"V první čtvrtině jsme měli se soupeřkami problémy. Uplatňovaly v podkošových soubojích svou výškovou převahu. Ve druhé čtvrtině se nám už dařilo i pod koši a hlavní naší zbraní byly rychlé protiútoky," dodal trenér Bobrovský.

V brněnském týmu ještě nenastoupila druhá americká posila Nykesha Salesová, která do Samary přiletěla těsně před začátkem utkání. "S ní počítám v sobotním semifinále. Velmi dobře dnes zahrála Miltonová, která dobře doskakovala a přesně zakončovala z pod koše. Nedařila se jí ale střelba z větší vzdálenosti. Výborný výkon podal ale celý tým, hrajeme v pohodě," poznamenal Bobrovský.

Gambrinus Brno - Havana 83:62 (19:17, 41:28, 60:47).
Nejvíce bodů: Miltonová 21, Žirková 17, Veselá 13, Machová 12, Vítečková a Kulichová po 10 - Calderonová 14, Gonzalesová 13, Delgadová 11, Tizonová 10. Rozhodčí: Zavlanov (Řec.), Heines (Austr.), Černovová (Rus.). Trestné hody: 21/14 - 17/13. Fauly: 17:21. Trojky: 5:5. Diváci: 500. Nejlepší hráčka: Miltonová.