Rubriky:

Míčové sporty

Golden State - Houston 104:90

Stav série 4:1

Basketbalisté Golden State postoupili po 40 letech do finále NBA

28. května 2015 07:14 - Oakland

Basketbalisté Golden State postoupili po čtyřiceti letech do finále NBA. Warriors porazili v pátém utkání finále Západní konference Houston doma 104:90 a sérii ovládli 4:1 na zápasy. O titul se utkají od 4. června s Clevelandem.

 

Kyle Terada, Reuters

Warriors si zahrají finále soutěže poprvé od roku 1975, kdy získali naposledy titul. Ve středečním utkání je jako již tradičně táhnul Stephen Curry, jenž nastřílel 26 bodů, dalších 24 bodů přidal Harrison Barnes. Curry setřásl pochybnosti o tom, že je otřesený po nepříjemném pádu z minulého zápasu, a v průběhu utkání dokonce odložil i ochranný rukáv, který měl na pravé ruce.

Basketbalisté Golden State vstoupili do utkání v pomalejším tempu a dovolili hostům převzít v úvodu vedení. Od druhé čtvrtiny ale utkání dominovali a v závěru důležitými koši Curryho a Barnese nedovolili Rockets návrat do zápasu.

"Dneska večer budeme trochu oslavovat, ale naše práce ještě není hotová. Lidi tady v Oaklandu na to čekali přes 40 let," řekl o nadcházejícím finále Klay Thompson.

Ten neprožil příjemný závěr zápasu. Sice nastřílel 20 bodů, ale v úvodu třetí čtvrtiny ho při pokusu o blok kopl kolenem do hlavy Trevor Ariza a Thompson odstoupil. Nakonec mu doktoři hlavu zašili třemi stehy a dostal povolení se do utkání vrátit, ale Warriors to nepotřebovali.

Houston vedl s 18 body a 16 doskoky Dwight Howard. Vůbec se ale nedařilo Jamesi Hardenovi, jenž proměnil jen dva z jedenácti pokusů z pole.

Pro Rockets tak smutně skončila sezona, ve které překonali spoustu překážek od zranění klíčových hráčů až po otočení stavu série 1:3 na zápasy v minulém kole play off. "Nemáme se za co stydět. Nevyšlo to, ale příští rok budeme silnější a zkušenější tým. Gratuluji Golden State k postupu," řekla největší hvězda Rockets Harden.

NBA nyní čeká souboj dvou nejslavnějších hráčů současnosti a dvou nejsledovanějších týmů v sezoně. O titul se utkají čtyřnásobný nejlepší hráč ligy LeBron James proti letošnímu držiteli trofeje pro MVP Currymu. Na vzájemná utkání v tomto ročníku je to 1:1, pokaždé zvítězilo hostující mužstvo.

Týmy budou mít před finále historicky nejdelší odpočinek, neboť první zápas je na programu na hřišti Golden State až příští čtvrtek. "Víme, že budou silní, ale už jsme toho hodně přestáli. Proč bychom to nemohli být my?" uvedl Curry.

Play off NBA - finále Západní konference, 5. zápas:
Golden State - Houston 104:90 (konečný stav série 4:1)
Finále NBA (od 4. června): Golden State - Cleveland
ČTK

Zrušit