Slovensko - Litva 85:79Slovenské basketbalistky mají na ME postup na dosah

Šoproň

Basketbalistky Slovenska mají po dvou zápasech na mistrovství Evropy dvě výhry. Po triumfu nad Švédskem dnes v Šoproni porazily i Litvu 85:79 a postup do dalších bojů by jim už neměl uniknout. Ve skupině A, ve které jsou i české reprezentantky, si Černá Hora podle očekávání poradila s domácím Rumunskem 79:61.

Zatímco proti Švédsku zářila Zuzana Žirková, dnes byl útok Slovenska pod dirigentskou taktovkou Kristi Toliverové. Americká posila nastřílela 23 bodů, když trefila šest trojek, a přidala šest asistencí. Žirková zaznamenala 17 bodů.

Rumunky v premiéře na šampionátu v úvodu hlavně zásluhou Gabriely Margineanové, autorky 18 bodů, zlobily černohorské favoritky. Ale druhou čtvrtinu prohrály 4:25, nabraly manko a už nenašly recept na zvrat v utkání.

Černá Hora, která ve čtvrtek přehrála český výběr, si v poklidu hlídala výhru, ke které přispěla Jelena Dubljevičová 19 body, šesti doskoky a sedmi asistencemi. Z toho 15 bodů dala už v první čtvrtině a nastartovala tak rozhodující únik, poté už šetřila síly.

Ruské basketbalistky v úvodním utkání na turnaji splnily roli favoritek a porazily Velkou Británii 71:40. Nejlepší střelkyní byla s 13 body teprve šestnáctiletá pivotka Maria Vadějevová, která je nejmladší hráčkou šampionátu.

Švédsko zásluhou 28 bodů Fridy Eldebrinkové porazilo domácí Maďarsko 72:63 a napravilo tak úvodní zaváhání se Slovenskem.