Španělsko - Slovensko 82:81Slovenské basketbalistky na ME trápily obhájkyně titulu

Slovenské basketbalistky byly na mistrovství Evropy blízko senzaci, když do posledních chvil bojovaly o výhru nad obhájkyněmi titulu ze Španělska. Nakonec však třetí vítězství nepřidaly a prohrály těsně 81:82. I tak se postaraly o zatím největší překvapení turnaje.

Slovenky v Šoproni dlouho nad Španělskem vedly, když se dařilo zejména Kristi Toliverové (22 bodů) a Barboře Bálintové (16 bodů). Pak však začala úřadovat nejlepší hráčka Evropy Alba Torrensová a získala pro Španělsko vedení.

Jenže Slovenky, posilněné výhrami nad Švédskem a Litvou, nadále bojovaly a minutu před koncem znovu vedly o bod, když Toliverová dala koš s faulem. V závěru však dominovala obrana Španělek, které zablokovaly střelecké pokusy soupeřek a Torrensová z trestných hodů rozhodla.

Důležitou roli ve španělském týmu hrála i rozehrávačka USK Praha Laia Palauová, která k sedmi bodům a sedmi asistencím přidala i klíčový blok v závěru.

Ve skupině A porazila Ukrajina domácí Rumunsko 78:71, přestože většinu utkání prohrávala. Rumunky využily toho, že problém s fauly měla klíčová hráčka Ukrajiny Alina Jagupovová a získaly náskok, v poslední čtvrtině se však Jagupovová vrátila do hry a 33 body zařídila obrat i výhru.

Pokud české basketbalistky vybojují přes Rumunsko postup do osmifinálové skupiny, měly by si v ní zahrát s Běloruskem, Tureckem a Řeckem, které po Itálii porazilo i Polsko 59:50 a postup už by mu neměl uniknout.