Česko - Rumunsko 82:71České basketbalistky v závěru zase zabraly, postup si už nenechaly utéct

Temešvár/Praha

České basketbalistky se dostaly mezi dvanáct nejlepších celků na letošním evropském šampionátu, když v Temešváru porazily domácí Rumunsko 82:71 a pro druhou fázi turnaje se stěhují do maďarského Debrecínu. Tam si vezou bilanci dvou porážek (s Francií a Černou Horou) a v boji o čtvrtfinále se postupně utkají s Běloruskem, Řeckem a Tureckem.

Kateřina Bartoňová (na ilustračním snímku) se může radovat z postupu do osmifinále ME.

„Nemluvil bych o nějaké úlevě, ale spíš o pěkném pocitu z dobře odvedené práce. Bylo jasné, že Rumunky budou mít na své straně diváky a k rozhodčím budu raději taktně mlčet," tvrdil pro Radiožurnál trenér Lubor Blažek, podle nějž šlo družstvo trpělivě za svým.

„Především Hanušová zaslouží pochvalu, dostává hodně prostoru a nebojí se toho," pochválil nejlepší českou střelkyni trenér, který si ale prožil krušné chvilky, když se české patnáctibodové vedení ztenčilo na pouhé tři body. „Když se Rumunky nadechovaly, přišel ten správný hřebík, který rozhodl. Emoce většinou dusím, ale tady jsem je už rád pustil ven," netajil kouč radost.

Už i s Bartoňovou

Český tým věděl, že potřebuje k postupu vítězství. Nastoupit už mohla uzdravená rozehrávačka Bartoňová, která celý víkend proležela v posteli, jenže potíže s bloklými zády zase nepustily do hry Vyoralovou. Reprezentantky v útoku uplatnily dobrou střelbu zdálky a po dvou trojkách v řadě vedly v 6. minutě 13:8.

Rumunsko ale odpovědělo úplně stejnou mincí a převrátilo skóre. Nervozita z existenčního duelu pak trochu svazovala českým ženám ruce, do hry se vkrádala i jistá bázlivost a teprve až další trojka z ruky Bortelové v poslední vteřině úvodní čtvrtiny vrátila vedení.

Zbytečné ztráty

Naštěstí se reprezentantky mohly spolehnout i na lepší doskok pod oběma koši. Jenže se jim i vinou zbytečných ztrát (deset během čtvrthodiny) i sotva třicetiprocentní úspěšnosti střelby nedařilo vybudovat výraznější náskok.

Navíc sudí byli tolerantnější k tvrdosti Rumunek, takže to bylo hodně o odvaze při bránění. České basketbalistky ji v závěru druhého dějství ukázaly příkladnou a v polovině utkání tak byl stav 39:35 pro ně.

Velká bojovnice Veselá se po příchodu ze šaten snažila vtisknout hře správný rytmus, navíc se rozstřílela Hanušová a čtvrthodiny před koncem získalo české vedení dosud nejvyšší podobu 51:40. Problémem ale bylo, že se Bortelová i Burgrová dostaly už tou dobou pod hrozbu vyfaulování.

Naštěstí český tým přes různá střídání a hodně vysunutou rumunskou obranu náskok neztrácel. Především fungovala výpomoc při bránění, jenže po páté osobní chybě musela ze hřiště pivotka Burgrová a Rumunky získaly navrch pod košem.

Šňůrou devíti bodů se domácí tým dostal tři minuty před koncem na dostřel 69:72. Naštěstí zaúřadovala kapitánka Bortelová neomylnou střelbou trestných hodů a cestu k postupovému vítězství našla už osmou českou trojkou v zápase Elhotová, po jejíž trefě to bylo v poslední minutě 80:69.

Skupinu A vyhrála Francie

Skupinu A vyhrály Francouzky, které v závěrečném utkání základních skupin porazily Černou Horu 79:67. Po čtyřech kolech mají stoprocentní bilanci také Bělorusky a obhájkyně titulu Španělky, které udolaly Švédsko 64:60, přestože šetřily opory včetně rozehrávačky USK Praha Laii Palauové.

Po předchozích zápasech na šampionátu se zdálo, že by Černá Hora mohla Francii potrápit, ovšem obhájkyně stříbra podaly svůj nejlepší výkon na turnaji a od začátku diktovaly tempo především zásluhou Sandrine Grudaové, která už v první čtvrtině dala 14 ze svých 25 bodů.

Černohorkám příliš nefungovala obrana, přesto se v závěru druhé čtvrtiny dotáhly na rozdíl tří bodů. Pak však kapitánka Francie Céline Dumercová dala šest bodů v řadě a zařídila poločasové vedení o 11 bodů a definitivně odpor soupeře zlomila.

Bělorusko deklasovalo Řecko

"V minulých zápasech s Českem a Rumunskem jsme měly problémy, proto byl dnešek pro nás testem, jak na tom jsme. Chtěly jsme vyhrát, abychom měly lepší pozici do dalších bojů. Předvedly jsme dobrou obranu proti kvalitnímu týmu a máme z našeho výkonu velkou radost," řekla Dumercová.

Ve skupině B si čtvrtou výhru za sebou připsaly Bělorusky, které budou úvodním soupeřem českých basketbalistek v osmifinále. Bělorusky v pondělí přehrály Řecko 82:57 a zaznamenaly zatím nejvyšší vítězství turnaje. Marija Papová k němu přispěla 20 body, o dva body méně přidala Tatsiana Lichtarovičová.

ME basketbalistek v Rumunsku a Maďarsku:
Skupina A:
Česko - Rumunsko 82:71 (39:35)
Nejvíce bodů: Hanušová 24, Bortelová 14, Elhotová 13, Veselá 11, Štěpánová 8, Stejskalová 7 - Margineanová 22, Pascalauová 14, Pavelová 11, Popová 5. Diváci: 1120. Čtvrtiny 20:18, 19:17, 24:18, 19:18. Fauly: 19:27. Trestné hody: 26/22 - 15/13. Trojky: 8:4. Doskoky: 40:33.
Francie - Černá Hora 79:67 (47:36)
Nejvíce bodů: Grudaová 25, Miyemová 13, Dumercová 9 - Perovanovičová 18, Dubljevičová 14, Robinsonová 12.