Česko - Bělorusko 73:70Bitvu s Běloruskami rozhodla trojka Hanušové v poslední vteřině

Debrecín

Parádní zápas s nádhernou tečkou v podobě vítězné trojky z ruky Hanušové v poslední vteřině. České basketbalistky porazily po přesunu do Debrecínu na mistrovství Evropy dosud suverénní Bělorusko 73:70 a jejich šance na čtvrtfinále dostaly reálnější podobu.

Česká reprezentantka Kateřina Elhotová (vpravo) a Tatsiana Lichtarovičová v osmifinále basketbalového ME proti Bělorusku.

„Výkon družstva se tu lepší každým zápasem a posouvá nás v úvahách o postup trochu dál. I když je jasné, že bude potřeba zvládnout i další těžké zápasy s Řeckem a Tureckem, tak jsem rád, že máme šanci svou hrou turnaj ovlivňovat," uvedl pro Radiožurnál trenér Lubor Blažek.

Národní tým postrádal Vyoralovou, kterou neustupující bolesti zad vůbec nepustily do hry. Začal ale hodně bojovně, pomáhala mu dobře zvládnutá obrana a po první čtvrtině dokonce těsně vedl. Bělorusku se povedlo odskočit teprve v okamžiku, kdy reprezentantky v závěru druhého dějství skoro čtyři minuty nedaly koš.

Naštěstí soupeřky během první poloviny utkání nabraly 11 ztrát a po trojce Elhotové bylo krátce po začátku třetího dějství srovnáno na 37:37. Jenže po nepřesnostech českého týmu při střelbě utekly Bělorusky zase až na rozdíl šesti bodů.

Drama do posledních sekund

České bojovnice ale nic nevzdávaly, osm minut před koncem srovnaly na 52:52 a vedle výborně pálící Elhotové k tomu přispěla Burgrová, která se odvážně prosazovala pod košem, i když hrála pod rizikem páté osobní chyby.

Devítibodovou českou šňůru narušila jen jedna trefa Bělorusek z hranice trestného hodu a národní tým tak utekl na slibné skóre 67:58 tři minuty před koncem. Na šampionátu dosud neporažené Bělorusky ještě vytáhly zbraň v podobě střelby zdálky i agresivního doskakování.

Když snížily na 69:64, Burgrová si při útoku udělala pátý faul a musela nuceně střídat.

Stejskalová pak proměnila jen jeden trestný hod, přišel další koš Bělorusek a naturalizovaná Američanka Hardingová trojkou osm vteřin před koncem srovnala na 70:70. Český tým si vzal oddechová čas a vymyslel ďábelskou taktiku. Hanušová z trojkové hranice v poslední vteřině poslala míč do koše a bylo vymalováno.

„Ta poslední akce sice proběhla trošku jinak, než jsme si namalovali, ale v tom je basketbal krásný. Rád bych ale řekl, že šlo o to, jak hodně byly ochotné bránit, dokázaly plnit taktiku a nebály se," uvažoval český kouč.

„Když se míč dostal ke mně, už s ohledem na čas ani nebyla jiná možnost, než to zdálky zkusit. Možná se hodilo, že jsem flegmatik a moc jsem nepřemýšlela. Myslela jsem si, že je střela krátká, ale pak se mi hrozně ulevilo. Důležité bylo, že jsme uťaly Běloruskám lauf," usmála se Alena Hanušová.

Příštím soupeřem českých žen bude v pátek od 18 h Řecko.

ME basketbalistek - osmifinálová skupina E v Debrecínu
Česko–Bělorusko 73:70
Nejvíce bodů: Elhotová 25, Burgrová 12, Hanušová 11, Veselá a Bortelová po 7 – Hardingová 25, Levčenková 19, Snycinová 10, Veremejenková 9, 1250 diváků, čtvrtiny 18:17, 13:16, 17:19, 25:18.