Turecko - Černá Hora 61:41Černohorky jasnou prohrou zkomplikovaly Češkám boj o postup

Debrecín

Basketbalistky Černé Hory na úvod osmifinálové skupiny E na mistrovství Evropy zcela propadly v duelu s Tureckem a prohrály 41:61. Zkomplikovaly tak situaci i českým reprezentantkám, kterým tak k postupu do čtvrtfinále nemusí stačit ani dvě výhry. O to cennější bylo, že Češky vyhrály zápas s dosud neporaženým Běloruskem 73:70.

Druhým soupeřem českého týmu ve skupině bude v pátek Řecko, které potvrdilo svou vynikající obranu a trápilo Francii obhajující stříbrné medaile. Francouzky se o výhru musely strachovat až do úplného závěru a nakonec triumfovaly těsně 51:42.

Řekyně sice první čtvrtinu prohrály 6:15, ale poté především zásluhou 16 bodů Zoi Dimitrakuové hrály s favoritkami vyrovnanou partii. Ještě minutu a půl před koncem prohrávaly o pouhé čtyři body, ale Francie už si výhru vzít nenechala.

Černohorky po výkonech v základní skupině byly v utkání s Tureckem favoritem, ale zápas jim hrubě nevyšel. Mohlo se na nich podepsat i to, že nevyužily ani jednoho předzápasového tréninku.

Turkyně předváděly vynikající zónovou obranu po celém hřišti, na kterou Černohorky nenašly recept. Navíc brzy přestala nastupovat jejich opora Jelena Dubljevičová a soupeř neustále navyšoval vedení. Až v závěru, když už hrály basketbalistky širšího tureckého kádru, se Černé Hoře povedlo alespoň odvrátit nejnižší skóre na šampionátu; Britky nastřílely proti Rusku ještě o bod méně.

Mistrovství Evropy basketbalistek v Maďarsku - osmifinále:
Skupina E (Debrecín):
ČR - Bělorusko 73:70 (18:17, 31:33, 48:52)
Nejvíce bodů: Elhotová 25, Burgrová 12, Hanušová 11 - Hardingová 25, Levčenková 19, Snicinová 10. Fauly: 21:15. Trestné hody: 8/7 - 14/12. Trojky: 6:6. Doskoky: 30:34.
Turecko - Černá Hora 61:41 (20:8, 28:21, 50:28)
Nejvíce bodů: Yilmazová 18, Sandersová 15, Albenová 11 - Aleksičová 7, Perovanovičová, Škerovičová a Jovanovičová po 5.
Francie - Řecko 51:42 (15:6, 25:16, 36:32)
Nejvíce bodů: Grudaová a Salagnacová 12, Dumercová 10 - Dimitrakuová 16, Kaltsiduová 8, Chatzinikolauová 7.