Ligu basketbalistek vede USK

Nikdo z favoritů v pátém kole ligy basketbalistek nezaváhal. Tabulku vede s pěti výhrami USK Praha před obhájkyněmi titulu z Gambrinusu Brno, které mají na kontě o zápas méně. Na třetí místo se za oba finalisty minulého ročníku posunul bronzový medailista z loňské sezony Trutnov.

V týmu USK v sobotu  zazářila Janell Burseová. Americká posila ve svém druhém ligovém utkání v dresu vysokoškolaček nastřílela Olomouci 37 bodů, čímž vytvořila střelecký rekord letošní sezony. V dlouhodobé tabulce nejvyšší soutěže se posila ze zámořské WNBA zařadila na sedmé místo. Pražanky vyhrály i pátý zápas v tomto ročníku a při jednoznačném vítězství 108:46 letos počtvrté překonaly stobodovou hranici.

Brněnským basketbalistkám stačil na palubovce Sparty k vítězství i nevýrazný výkon. Českém šampionky vyhrály první čtvrtinu 22:2, pak ale polevily a umožnily soupeřkám snížit. Konečný výsledek 47:82 je pro Spartu lichotivý. Brňanky poprvé v letošní soutěži nenastřílely přes sto bodů.

"Naše hráčky podaly výkon v rámci možností," řekl trenér Pražanek Petr Fejk po utkání, v němž jeho tým prohrál druhou čtvrtinu jen o dva body. Brněnský kouč Jan Bobrovský nebyl spokojen s výkonem svého družstva, které si připsalo nejtěsnější vítězství v tomto ligovém ročníku.

Trutnovské basketbalistky vybojovaly vítězství 91:87 v Karlových Varech až ve druhém poločase. První půli vyhrály domácí o deset bodů, po pauze se ale Východočešky podstatně zlepšily, zpřesnily střelbu a zrychlily hru. Ve 27. minutě šel Trutnov do vedení 60:57 a domácí už skóre otočit nedokázaly.

V dresu vítězek se blýskla 34 body Johnová. "Podala výborný výkon. Po tragických prvních osmi minutách jsme nesložili zbraně a bojovným výkonem jsme získali cenné vítězství," řekl kouč Trutnova Petr Kapitulčin.

Na čtvrtou příčku klesly basketbalistky Valosunu Brno, které podlehly Strakonicím 56:78. Navíc přišly o americkou rozehrávačku Sheilu Townsendovovou, která si zlomila ruku.

Karlovy Vary - Trutnov 87:91 (25:19, 48:38, 60:69)
Nejvíce bodů: Ábelová 20, Magerčiaková, Větrovcová, Fabiánová po 18 - Johnová 34, Petrovická 15, Podešvová 13. Rozhodčí: Šedivý, Nejezchleb. Trestné hody: 26/19 - 39/27. Fauly: 26:18. Trojky: 10:10. Diváci: 300. Nejlepší hráčka: Johnová.
Olomouc - USK Praha 46:108 (17:31, 26:55, 38:80)
Nejvíce bodů: Vlková 17, Pecháčková 10, Petlachová 8 - Burseová 37, Pavlíčková 14, Volná 11. Rozhodčí: Janovský, Šafařík. Trestné hody: 8/6 - 15/10. Fauly: 14:8. Trojky: 2:4. Diváci: 50. Nejlepší hráčka: Burseová.
Slovanka Chomutov - Hradec Králové 45:63 (11:17, 24:34, 34:50)
Nejvíce bodů: Staňková 11, Kubařová 9, Klečková 8 - Nováková 15, Ondřejová 12, Hradilová a Komžíková po 10. Rozhodčí: Kapaňa, Šikner. Trestné hody: 9/14 - 16/27. Fauly: 22:19. Trojky: 2:3. Diváci: 150. Nejlepší hráčka: Nováková.
Valosun Brno - Strakonice 56:78 (12:16, 22:34, 39:63)
Nejvíce bodů: Ciulisová 13, Svobodová 11, Danihlíková 10 - Vodrážková 21, Musilová 16, Šujanová 15, Matějková 10. Rozhodčí: Kapl, Kašparová. Trestné hody: 26/18 - 26/20. Fauly: 24:24. Trojky: 2:4. Diváci: 100. Nejlepší hráčka: Vodrážková.
Sparta Praha - Gambrinus Brno 47:82 (2:22, 21:43, 38:68)
Nejvíce bodů: Sýkorová a Mišurová po 11, Pechová a Knotková po 7 - Žirková 20, Miltonová-Jonesová 14, Vítečková 11. Rozhodčí: Kittlerová, Kučera. Trestné hody: 14/12 - 29/19. Fauly: 21:14. Trojky: 3:5. Diváci: 83. Nejlepší hráčka: Sýkorová.