Bryant zařídil vítězný návrat kouče Jacksona do NBA

NEW YORK

Slavný trenér Phil Jackson prožil ve středečním zápase basketbalové NBA vítězný návrat na lavičku Los Angeles Lakers, k němuž výraznou měrou pomohl jeho hvězdný svěřenec Kobe Bryant. Sedmadvacetiletý rozehrávač nastřílel v Denveru 33 bodů včetně trefy šest desetin sekundy před koncem prodloužení, kterou rozhodl o výhře svého týmu 99:97.

Jackson tak mohl být se svým comebackem po roční pauze do Lakers spokojen. "Tohle vítězství není důležité pro mě, je důležité pro tým. Pak je ale samozřejmě výhra dvakrát sladší," řekl šedesátiletý kouč, jenž od mužstva po pěti letech a třech titulech odešel po loňském prohraném finále s Detroitem.

Poté, co se slavný kalifornský klub v minulé sezoně neprobojoval ani do play-off, angažovalo vedení Lakers znovu Jacksona a dalo mu tříletou smlouvu na 30 miliónů dolarů. Nyní mu připravil vítězné přivítání právě Bryant, jehož vztahy s koučem nebyly zrovna ideální.

Přitom závěrečnou akci prodloužení nehrál Jackson přes něj. Kwame Brown ale svou střelou koš minul, Bryant vyhrál souboj o míč a ze sedmi metrů rozhodl. "Kouč mi věří. Ví, že budu vždycky sledovat míč. Už to tak dělal v minulosti, aby zmátl soupeře," řekl novinářům na dotaz, zda ho vynechání ze závěrečné kombinace neurazilo.

Brown vítězství neslavil

Druhý ostře sledovaný kouč Larry Brown v nastavení neuspěl. Ostřílený stratég, jenž dovedl v minulých dvou letech Detroit do finále ligy, při svém debutu na lavičce New Yorku Knicks musel strpět porážku 110:114 v Bostonu.

Basketbalisty Milwaukee opět bez zraněného Jiřího Welsche dovedl k dalšímu vítězství stejně jako v prvním duelu Michael Redd. Autor třiceti bodů z utkání proti Philadelphii byl v duelu v New Jersey střelcem dne, zaznamenal 41 bodů a hned v druhém zápasu sezony si vylepšil osobní maximum.

Bucks vyhráli 110:96 a kouč Terry Stotts vedle Redda pochválil i hráče z lavičky, například autora 23 bodů Maurice Williamse. "To je naše síla. Chybějí nám Jiří Welsch a Joe Smith, ale náhradníci nám pomohli vyhrát oba zápasy," uvedl.

Artest si z bučení nic nedělal

Vítězný návrat prožila současná největší mediální hvězda soutěže Ron Artest. Hráč Indiany, jenž byl loni v listopadu po rvačce s fanoušky Detroitu suspendován pro zbytek sezóny, zaznamenal v prvním utkání 16 bodů a pomohl Pacers k výhře 90:78 v Orlandu. Náladu mu nepokazilo ani bučení diváků. "Moc jsem si toho nevšímal. Bylo to vlastně takové hezké bučení. Dělali to stejně jen proto, že neměli nic jiného na práci," řekl Artest s úsměvem.

Úspěšný vstup prožil i LeBron James, jenž chce dovést Cleveland konečně do play off. Největší talent posledních let zahájil sezonu čtyřmi trojkami za sebou v prvních dvou minutách zápasu a Cavaliers porazili New Orleans jasně 109:87. Dvacetiletý James nakonec nastřílel šest trojek, minul jen jednou a připsal si 31 bodů.

Cleveland - New Orleans/Oklahoma City 109:87
Nejvíc bodů: James 31 - Claxton 16.
Nejvíc doskoků: Marshall 9 - Andesren 8.
Nejvíc asistencí: Hughes 6 - Nachbar 6.
Toronto - Washington 96:99
Nejvíc bodů: Rose 20 - Jamison 29.
Nejvíc doskoků: Bosh 14 - Haywood 14.
Nejvíc asistencí: James 7 - Arenas 7.