Rubriky:

Míčové sporty

S basketbalisty už trénují také Veselý a Američan Schilb

5. srpna 2015 15:45 - Trutnov

Čeští basketbalisté jsou měsíc před startem mistrovství Evropy již téměř kompletní. V tomto týdnu se k týmu na soustředění v Trutnově připojil už i Jan Veselý a také Američan Blake Schilb, který by mohl v nejbližších dnech získat české občanství. Chybí jen Pavel Pumprla, který by měl dorazit v nejbližší době.

 

Milan Malíček, Právo

Trenér Ronen Ginzburg má nyní k dispozici 13 hráčů. Ze širší nominace už s týmem netrénují Tomáš Vyoral, Radim Klečka, Kamil Švrdlík, Tomáš Pomikálek a Martin Kříž, kteří jsou připraveni zaskočit v případě zranění.

Tento týden tým posílil Veselý, který měl po dlouhé sezóně delší čas na dovolenou. "Sezóna byla náročná fyzicky i psychicky, tak jsem se snažil hlavně si odpočinout. Nyní se ale těším na reprezentaci, pomalu se do toho dostávám a věřím, že nás čeká dobrý šampionát," řekl Veselý novinářům.

Další novou tváří je jednatřicetiletý Schilb, který už rok jedná o českém občanství. Reprezentovat Česko ho láká i proto, že má za manželku Češku, kterou poznal během působení v Nymburce, a plánuje se v Česku usadit.

"Strávil jsem první dva roky mé profesionální kariéry v Nymburce, takže Česko mám ve svém srdci. Navíc jsem tu potkal i svou manželku, se kterou už jsem šest let, takže když se ozvala ČBF, jestli bych nechtěl reprezentovat, tak jsem neváhal. Byla by to pro mě čest oblékat dres země mé ženy. I ji to nadchlo," řekl Schilb.

Schilb má čas do konce srpna

K vyřízení občanství už odevzdal všechny potřebné dokumenty a nyní záleží na tom, jak rychle bude postupovat ministerstvo vnitra. "Momentálně je to na straně úřadů, doufáme, že se vše stihne. Už nyní se ale Blake připojil se k týmu, protože nemůže čekat, až dostane pas, jelikož Eurobasket začíná už za měsíc," řekl manažer reprezentace Michal Šob.

Vše se musí stihnout do 28. srpna, kdy je poslední možný termín udělat změnu na soupisce. "Dopsán tam může být nejpozději sedm dní před startem šampionátu. K tomu musí mít český pas," uvedl Šob.

Sami hráči po pár trénincích cítí, že by Schilb se zkušenostmi z francouzské ligy i Euroligy byl velkou posilou. "Byl by to obrovský přínos. Je to výborný atlet, který má navíc moc dobrou střelbu. Takových hráčů u nás moc není. Výborně chápe hru a má cit pro přihrávku. Určitě bychom ho využili," řekl rozehrávač Tomáš Satoranský.

"Já ho moc neznal a dozvěděl jsem se až den před příjezdem, že se s námi bude připravovat, ale po těch dvou trénincích jsem z něj nadšený. Určitě by to byl platný hráč. Je to střelec, má nájezd, umí přihrát," doplnil Veselý.

Česká reprezentace už loni před kvalifikací zkoušela do týmu zapojit zahraniční posilu z české ligy Coreyho Muirheada, tehdy se však udělení občanství těsně nestihlo. V minulosti český dres oblékal americký rozehrávač Maurice Whitfield.

Soustředění v Trutnově dnes basketbalistům skončilo. Ve čtvrtek odletí do Německa, kde v pátek a v sobotu sehrají dvě přípravná utkání. Následně se budou připravovat v Brně, kde je čeká 12. srpna jediné domácí utkání s Japonskem.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty