Rubriky:

Míčové sporty

Veselého hecuje rodina, první zápas na mistrovství Evropy si užil

5. září 2015 20:31 - Riga

V Rize je na každém rohu na plakátu mezi největšími hvězdami basketbalového mistrovství Evropy. A hned v prvním utkání s Estonskem český pivot Jan Veselý ukázal, že oprávněně. Za 22 minut stihl 16 bodů a osm doskoků, jasně dominoval pod oběma koši a dovedl tým k výhře 80:57. Navíc z něj viditelně sálala energie. Tu mu dodávala i rodina, která ho přijela podpořit.

 

Václav Šálek, ČTK

"Mám tu velkou podporu, přítelkyni, rodinu, kamarády. Hlavně s přítelkyní se snažím komunikovat celý zápas. Hecuje mě to a dává mi to pohodu. Nemusím řešit nervozitu, spadne to ze mě," popisoval Veselý v rozhovoru s českými novináři.

Přesto na úvod turnaje cítil nervozitu, která však z něj rychle spadla, když dal hned v úvodu dva brzké koše. "Samozřejmě, ta nervozita před zápasem je. Těmi rychlými koši to ale spadlo a šel jsem do toho na sto procent a užíval si to. Atmosféra mě hnala," připomněl Veselý přítomnost sedmi tisíc estonských fanoušků. "I když nefandili nám, tak jsem si to v takové atmosféře užíval," dodal.

Potěšil ho výkon celého týmu. "Připravovali jsme se na estonskou hru za tři body, aby nenajížděli a neházeli si to a nerozebírali si nás na střely. To jsme zvládali a celkově jsem spokojený s naší hrou," pochválil spoluhráče.

Veselého těšilo, že tým mohl ušetřit síly

V přípravě se sice Čechům výsledkově nedařilo, ale o to lépe se povedlo načasovat formu do Rigy. "Vypadá to tak. Trápili jsme se na začátku přípravy, ale to každý tým. Příprava gradovala zápasem ve Španělsku, kde jsme si potvrdili, že můžeme hrát dobrý basket. A dnešek to potvrdil. Navíc tím, že to bylo o víc bodů, jsme si zahráli všichni, což ještě zvýší pohodu a mohli jsme ušetřit síly na další zápas," těšilo Veselého.

Dalším soupeřem bude Ukrajina, kterou když se povede porazit, postup ze skupiny už bude na dosah. "Zatím jsem řešili jen Estonsko, takže se na ně teprve budeme připravovat. Každopádně to bude více silovější protivník," tuší Veselý, že to pro něj pod košem bude náročnější.

Hodit se tak bude znovu pomoc od hráčů z perimetru jako Blakea Schilba, který proti Estonsku zahrál svůj nejlepší zápas v českém národním dresu, když dal 14 bodů. "V přípravě se ještě nevědělo, jestli bude hrát nebo ne, ale udělení občanství se stihlo a jsem rád. Dnešním výkonem ukázal, že je velmi platný hráč a může nám pomoct," ocenil Veselý Američana, který díky české manželce obdržel těsně před šampionátem občanství.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty