Basketbalistky Brna porazily v Evropské lize Bourges

Výborný výkon v závěrečné čtvrtině utkání zajistil basketbalistkám Gambrinusu Sika Brno v pátém kole Evropské ligy vítězství nad francouzským celkem Bourges 72:58. Brňanky zůstaly v čele skupiny B a jsou jediným týmem bez porážky. Brňanky měly raketový nástup a po přesných střelách Machové, Vítečkové a Američanky Miltonové rychle získaly dvanáctibodový náskok 15:3.

Francouzky působily proti rychle a agresivně hrající brněnské obraně dost bezradně a hlavně zápolily s přesností v koncovce, na kterou neměly mnoho času. Většinu akcí se hostující tým snažil dohrávat až pod koš, kde se však nedokázal prosadit. Pivotky Ngoyisaová z Konga i Godinová měly vychýlenou mušku a z tříbodového prostoru se za celý úvodní poločas odhodlaly hráčky Bourges jen k třem nepřesným pokusům.

Střelba se však postupem času přestala dařit i českým mistryním a Bourges začalo z jejich náskoku ukrajovat. Po třinácti minutách už Brno vedlo pouze o čtyři body 23:19. V kritických chvílích vzala vývoj zápasu do svých rukou Machová, která proměněnými tříbodovými koši vrátila svým spoluhráčkám klid. Střeleckou jistotu hledala i opora Miltonová, která z deseti střel pouze třikrát trefila koš.

Brňanky zpřesnily kombinaci

Ani po přestávce se Brňanky nevyvarovaly útlumu. V průběhu čtyř minut hráčky Bourges po dvou tříbodových koších Lotyšky Jekabsoneové otočily stav a poprvé v utkání vedly 37:34. Salesová s Vítečkovou vrátily domácímu družstvu pětibodový náskok, Francouzky však příležitost ke zvratu nechtěly pustit. Rozehrála se i Melainová, jež měla podíl na posledním snížení na 43:44.

Závěrečná čtvrtina se ale už odehrála pod taktovkou brněnského týmu, který zpřesnil obranu i kombinaci, navíc se začalo v koncovce dařit i Miltonové. Francouzky se sice ještě pokoušely o zvrat, v závěru už ale postrádaly přesnost z třetí čtvrtiny.

Hostující trenér byl spokojen

"Po velmi dobrém začátku a získání dvanáctibodového náskoku jsme se začali porážet sami. Soupeřky jsme nechali dotáhnout na přijatelný rozdíl. Vůbec se nám nedařila střelba, hlavně z podkošového prostoru," řekl po utkání kouč Brňanek Jan Bobrovský. "Trápila se Miltonová, Veselá, Kováčová i další hráčky. Ve druhém poločase jsme už střelbu zlepšili, hlavně když se nám podařilo odskočit na devítibodový rozdíl," dodal trenér vítězek.

Francouzský trenér Pierre Vincent byl navzdory porážce s výkonem svých svěřenkyň spokojen. "Hlavně po změně stran jsme hráli dobře nejen v obraně, ale i v útoku. Dobře jsme stříleli a tím otočili výsledek. Bohužel nám ale koncentrace nevydržela, v závěru už jsme nestačili se silami," dodal francouzský kouč.

Výsledek - skupina B:
Gambrinus Sika Brno - Bourges Basket 72:58 (19:11, 31:25, 52:45)
Nejvíce bodů: Machová 16, Miltonová 15, Salesová 13, Žirková 12, Vítečková 11 - Ngoyisaová 20, Jekabsoneová 12, Palauová 8. Rozhodčí: Kovačič (Slovin.), Szczerba (Pol.). Fauly: 13:16. Trestné hody: 17/13 - 8/7. Trojky: 7:5. Diváci: 1500.