Česko - Lotyšsko 65:72Basketbalisty zničilo střelecké zoufalství proti lotyšské zóně

Riga

Docela tvrdý pád na zem zažili čeští basketbalisté na mistrovství Evropy v Rize. Po skalpech Estonska a Ukrajiny si hodně věřili i na domácí Lotyše, jenže proti zónové obraně střelecky vyhořeli a nebyli schopni uplatnit ani svou velkou zbraň v podobě rychlého protiútoku. Národní tým prohrál 65:72 a ještě nezískal jistotu postupu do osmifinále ze skupiny, v níž už není nikdo bez ztráty.

Čeští reprezentanti před zápasem ME skupiny D s Lotyšskem. Zleva Pavel Houška, Tomáš Satoranský a Pavel Pumprla

„Měli jsme tam kriticky úsek, kdy jsme dlouho nemohli dát koš. Bohužel jsme se vůbec netrefovali z dálky, zahodili dost volných střel a špatně byly i šestky a bez toho se těžko vyhrává," připustil trenér Ronen Ginzburg.

Lotyši měli v zádech plné hlediště a v bouřlivé atmosféře začali skvěle. Především v útoku, takže po třech minutách to bylo 9:4 a český tým se ocitl v dosud nepoznané situaci. V předchozích zápasech nikdy nepustil soupeře do pětibodového vedení. Útočné doskoky i trefy pod košem zase řádícího Veselého naštěstí nenechaly Lotyšsko víc utéct ve skóre.

Z 22 českých bodů v první čtvrtině jich nejvyšší z reprezentantů zaznamenal rovnou polovinu. I když národnímu týmu vůbec nešla střelba z dálky, zpřesnění i agresivnější pojetí obrany a především parádně fungující souhra Satoranského s Veselým strhly na konci první čtvrtiny vedení na českou stranu.

Během druhého dějství se ale reprezentanti začali proti lotyšské zóně dostávat do obrovských potíží. Celkovou úspěšností střelby Češi spadli pod čtyřicet procent, citelně zaostávali i na doskoku. Jak se českým hráčům vůbec nedařilo v útoku, zhoršila se i jejich koncentrace v obraně a soupeř se nevídanou šňůrou čtrnácti bodů utrhl do vedení 38:31.

Welsch: Jako by byl na koši poklop!

„Když nepadne jedna, druhá, pátá střela, tak pak se to nabaluje a na tým padne deka. Člověk získá pocit, jako by byl na koši nějaký poklop," řekl kapitán Jiří Welsch.

Pro národní tým nastaly skutečně vážné komplikace. Domácí měli totiž hodně dobře přečtený i jeho rychlý protiútok a především pokračovalo české zoufalství s trojkami. Do koše spadly pouze čtyři z devatenácti pokusů za celé utkání. Citelně scházely body od Welsche, Bendy i Houšky, všichni končili zápas na nule.

Zničující pro Česko byla i nízká, pouze 45procentní úspěšnost z hranice trestných hodů. A aby toho nebylo málo, dostal se Veselý už dvanáct minut před koncem pod hrozbu vyfaulování. Na hře klíčových reprezentantů začínala být patrná únava. Stav 56:44 pro Lotyšsko na začátku čtvrtého dějství nevěstil nic dobrého a skutečně k žádnému obratu skóre nedošlo.

„Přes jejich obranu jsme se nedostávali ke své silné zbrani, což je rychlý protiútok. Ve druhé čtvrtině jsme dali jen jedenáct bodů a ve třetí dokonce pouhých devět, to je zoufale málo," litoval rozehrávač Tomáš Satoranský.

ME basketbalistů - skupina D v Rize
Lotyšsko - Česko 72:65
Nejvíce bodů: Blums 14, Strelnieks a Beržinš po 11, Bertans 9, Timma 7 – Satoranský 22, Veselý 17, Schilb 11, Auda 7, Pumprla 6, 8146 diváků, čtvrtiny 17:22, 23:11, 11:9, 21:23.
Belgie - Litva 76:74 (12:20, 35:35, 57:54)
Nejvíce bodů: Lojeski 20, Tabu 16, Van Rossom 13, Hervelle 11 - Valančiunas 25, Jankunas 13, Sabonis 10.
Estonsko - Ukrajina 78:71 (14:15, 28:38, 50:44)
Nejvíce bodů: Arbet 26, Veiderman 15, Talts 10 - Randle 22, Mišula 11, Zajcev 10.